Ulotka informacyjna dotycząca rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych
Planowane kierunki kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowwych w powiecie bytowskim - rok szkolny 2019/2020
IV Powiatowe Targi Edukacji i Pracy
19 marca 2019 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie odbędą się
IV Powiatowe Targi Edukacji i Pracy. Harmonogram organizacyjny Targów - na plakacie.
Zuchy i harcerze zapraszają
Zapraszamy do udziału w naszym małym, charytatywnym kiermaszu pierniczków. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na drużynę harcerską. Gwarantujemy, że będą to najlepsze pierniczki jakie jedli Państwo kiedykolwiek! Kiermasz odbędzie się 5 grudnia w trakcie trwania wywiadówki. Zachęcamy do licznego udziału.
Śniadanie daje moc!
Pod tym hasłem przebiegała ogólnopolska akcja promująca zdrowe odżywianie. Po raz trzeci uczniowie klas I-III brali udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Do akcji włączyły się także przedszkolaki z wszystkich oddziałów. Dzieci wspólnie ze swoimi wychowawczyniami przygotowywały biało-czerwone kanapki, szaszłyki owocowe oraz sałatki, aby następnie spożyć wszystkie zdrowe smakołyki wspólnie z kolegami z innych klas. Śniadanie było poprzedzone spotkaniem z dietetykiem, panią Katarzyną Klaman, która przedstawiła dzieciom piramidę zdrowego żywienia oraz opowiadała o zasadach właściwego odżywiania i roli wysiłku fizycznego dla naszego zdrowia. Do akcji na pewno przystąpimy także w przyszłym roku.
List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczepień ochronnych dzieci
Klasa IV piecze kaszubskie gofry
W sobotę 27. października odbyły się warsztaty z języka kaszubskiego, które zorganizowała pani Bożena Wajs. Ochotnicy z klasy IV spotkali się w szkole i pod opieką wychowawczyni zajęli się przygotowaniem i pieczeniem gofrów. Wszystko się udało, gofry znikały dużo szybciej niż się piekły. Cel został osiągnięty, a było nim smacznie i przyjemne spotkanie z językiem kaszubskim. Zdjęcia ze spotkania znajdziecie w naszej galerii.
Sadziliśmy las dla Niepodległej
W sobotę 20 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz niektórzy uczniowie z klasy VIII i IIIg uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu. Sadzili bowiem las dla Niepodległej w leśnictwie Kłodno z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy akcji, Nadleśnictwo Lipusz, przedstawiło wcześniej plan, by las posadzono w kształcie orła. Uczniowie chętnie wzięli udział w tym wydarzeniu, gdyż, jak mówili, zostali częścią pewnej historii. Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie w galerii :)
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
28 września 2018 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu Samorządu Uczniowskiego:
Przewodniczący - Maja z kl. VII
Zastępca przewodniczącego - Natalia z kl. III g
Sekretarz - Dominika z kl. III g
Członkowie: Romina i Krzysztof z kl. III g
Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział, głosującym za wysoką frekwencję, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka już za nami. Wszystkie dziewczęta z naszej szkoły oraz Samorząd Uczniowski pamiętali o tym sympatycznym święcie już w piątek 28 września. Nie zabrakło miłych życzeń i drobnych upominków w postaci dorodnych czerwonych jabłek "z niespodzianką" - sentencją, myślą przewodnią, którą nasi mili chłopcy mogą podążać. Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie w szkolnej galerii. Jeszcze raz życzymy Wam, drodzy mężczyźni samych miłych i radosnych chwil w życiu!
Samorząd Uczniowski
Dzień Kropki w naszej szkole
W tym roku nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki, który przypada zawsze na 15 września. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III, w piątek, już z samego rana zaskoczyli wszystkich swoim kropkowym ubiorem. Dzień Kropki to święto odkrywania talentów, kreatywności i rozwijania swoich pasji, więc wszyscy z zapałem opowiadali, w czym są najlepsi i jak rozwijają swoje uzdolnienia. Po wysłuchaniu czytanego przez nauczyciela opowiadania Kropka Petera Reynoldsa i obejrzeniu krótkiego filmu o dziewczynce o imieniu Vashti, dzieci przekonały się, że każdy posiada jakiś talent i jest w czymś dobry. Zwieńczeniem Międzynarodowego Dnia Kropki była przepiękna gazetka na holu szkoły, stworzona z prac plastycznych, przedstawiających kropkowe mozaiki i wielobarwne kwiaty. Każdy uczeń szkoły mógł także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w ramie stworzonej specjalnie na tę okazję. Koordynatorem Dnia Kropki w naszej szkole był Samorząd Uczniowski.
Samorząd Uczniowski
Sprzątanie Świata 2018
Coroczne sprzątanie świata odbędzie się w naszej szkole w piątek 21 września 2018 r. W tym roku hasłem przewodnim wyjścia będzie "Akcja segregacja". Pamiętajmy, że nie tylko tego dnia staramy się, aby nasza miejscowość wyglądała czysto, lecz dbajmy też na co dzień o porządek i pamiętajmy o segregacji odpadów.
Poszczególne klasy pod opieką nauczycieli wezmą udział w akcji na wyznaczonych terenach:
Kl. I - małe boisko obok sołtysa, opiekun p. B. Jakubek (4. lekcja)
Kl. II - duże boisko, teren szkoły, opiekun p. R. Prądzińska (2. lekcja)
Kl. III - w kierunku firmy Kin, opiekun p. K. Dołębska (4. lekcja)
Kl. IV - wieś: centrum i przystanek PKS, opiekun p. J. Różek (4. lekcja)
Kl. V - Ostrówek i teren do Ostrówka, opiekun p. I. Wolska (1. lekcja)
Kl. VI - trasa "na lipę", do „krajówki”, opiekun p. D. Wolska-Kupc (7. lekcja)
Kl. VII - trasa do Wygody, opiekun p. A. Gański (7. lekcja)
Kl. VIII - od szkoły w kierunku Glinowa (tylko do lasu)opiekun p. R. Gańska (1. lekcja)
Kl. III g - od p. Wojaczek: 1 km od skrzyżowania w kierunku Sylczna, opiekun p. A. Tota (6. lekcja)
Wywiadówka
Serdecznie zapraszam Rodziców na pierwsze w roku szkolnym 2018/2019 zebranie, które odbędzie się w czwartek 13 września 2018 r. o godz. 16.00. Na zebraniach klasowych rodzice każdej klasy wybiorą rady oddziałowe, natomiast na spotkaniu ogólnym wybrany zostanie Przewodniczący Rady Rodziców, jego Zastępca, Skarbnik i Sekretarz
Nowy rok szkolny 2018/2019
Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego życzymy wam Drodzy Uczniowie samych sukcesów oraz wysokich wyników w nauce. Klasom IIIg i VIII życzymy też wytrwałości w dążeniu do celu, jakim jest osiągnięcie jak najlepszego wyniku na egzaminie gimnazjalnym i ósmoklasisty.
Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Nakli
Program „Chronimy Dzieci”
W roku szkolnym 2017/ 2018 Szkoła Podstawowa w Nakli przystąpiła do realizacji programu „Chronimy Dzieci”. Celem programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci poprzez wprowadzenie w placówce Standardów Ochrony Dzieci. W ramach programu szkoła ustanowiła Politykę Ochrony Dzieci - wewnętrzny dokument, który zawiera wytyczne ułatwiające rozpoznawanie i reagowanie na niepokojące sygnały i sytuacje. Wyznacza on także procedury interwencyjne przewidziane prawem w przypadku krzywdzenia dziecka. Dokument dostępny na stronie Biuletynu informacji publicznej bip.spnakla.pl.
"Dobry start" - informacja na temat wsparcia w postaci świadczenia w wysokości 300 zł
Informacje dla rodziców
Komu przysługuje świadczenie „Dobry start” ?
1. Rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – raz w roku na dziecko;
2. Osobom uczącym się – raz w roku.
Świadczenie „Dobry start” przysługuje w związku
z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:- przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia;
- przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem
o niepełnosprawności.
Świadczenie „Dobry start” przysługuje także
w przypadku:- ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego
w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia; - ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym,
- w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, świadczenie dobry start przysługuje
nie wcześniej niż od roku kalendarzowego,
w którym dziecko kończy 7. rok życia.Komu nie przysługuje świadczenie „Dobry start”?
- Jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie;
2. Na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Gdzie złożyć wniosek ?
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane
i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze
w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi
tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną
(np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie.Kiedy złożyć wniosek?
- Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia dobry start są przyjmowane od dnia
1 sierpnia danego roku do dnia 30 listopada danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną – od dnia 1 lipca danego roku do dnia 30 listopada danego roku.
2. Wnioski złożone po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, pozostawia się bez rozpatrzenia.
3. Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start”, świadczenie przysługuje, jeżeli
w okresie, o którym mowa w ust. 1, toczyło się postępowanie o wydanie orzeczenia
o niepełnosprawności.Co zawiera wniosek ?
- nazwę i adres organu właściwego;
dane 2. dane dotyczące wnioskodawcy i dzieci, na które wnioskodawca ubiega się o przyznanie świadczenia dobry start, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres miejsca zamieszkania, obywatelstwo, numer PESEL, a w przypadku gdy nie nadano numeru PESEL – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość, stan cywilny wnioskodawcy oraz, o ile je posiada – adres poczty elektronicznej i numer telefonu;
3. oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły;
4. oświadczenie o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem o niepełnosprawności;
5. klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”;
6. inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne
do ustalenia prawa do świadczenia „Dobry start”.Kiedy następuje wypłata świadczenia ?
Ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start” oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje
w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami, przy czym w przypadku wniosków złożonych wraz z dokumentami w lipcu lub sierpniu ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start” oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje nie później niż do dnia 30 września.Szczegółowe informacje dotyczące programu „Dobry start”:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
https://men.gov.pl/strony/46-mln-uczniow-zostanie-objetych-programem-dobry-start.html
Treść rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. poz. 1061),
- przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia;
Książka to twój najlepszy przyjaciel
Kącik mola książkowego
W Tygodniu Czytelnictwa uczniowie zachęcali do czytania poprzez przygotowanie w klasie języka polskiego kącika mola książkowego.
Gazetki promujące czytelnictwo w naszej szkole
Nauczyciele języka polskiego przygotowali zarówno dla uczniów, jak i rodziców gazetki poświęcone korzyściom z czytania.
LAPBOOK czyli "Książka na kolanach"
Uczniowie naszej szkoły z klasy V,VI, i VII wykonali ciekawe LAPBOOKI. Czym jest lapbook? Najkrócej można go określić jako teczkę tematyczną, w której możemy umieścić informacje na wybrany temat. Temat tych prac związany jest z programem nauczania języka polskiego. Poniżej prace konkursowe – lapbooki, przygotowane przez uczniów.
Więcej zdjęć z opisywanych wydarzeń znajduje się w galerii: Książka to twój najlepszy przyjaciel
Spotkanie z rodzicami
"Rodzicu, zachęć swoje dziecko do czytania!!!"
Podczas majowego spotkania z rodzicami omówione zostały założenia realizowanego w szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Podstawowym celem podejmowanych przez naszą szkołę działań jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży czytania książek. Sprzymierzeńcami nauczycieli w tej kwestii mają stać się rodzice. Przekonywanie rodziców do aktywnego włączenia się w akcję odbyło się podczas majowej wywiadówki. Tu nauczyciel bibliotekarz przedstawił rodzicom prezentację multimedialną przygotowaną na potrzeby w/w programu.
Podczas spotkania podkreślano, że umiejętność czytania jest jedną z najważniejszych umiejętności w jaką musimy dziecko wyposażyć, by mogło odnosić sukcesy zarówno w szkole, jak i w późniejszym życiu.
„ Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
"Książki to są twoi najlepsi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a naucza wiele."
Jan Rak
IV Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Językowy „Das ist doch sehenswert” rozstrzygnięty!
W tym roku szkolnym uczniowie klas II i III gimnazjum oraz VII mieli okazję wziąć udział w IV edycji wojewódzkiego konkursu plastyczno-językowego: "Das ist doch sehenswert". Można było wybrać jedną z trzech kategorii: praca artystyczna, gra dydaktyczna lub prospekt/ulotka reklamująca wybrany obszar (papierowa lub w formie prezentacji). Wszyscy bardzo się starali, prace były zachwycające i pomysłowe, niemniej wśród zwycięzców na III miejscu znalazła się gra dydaktyczna pt. "Dach-Länder" wykonana przez Kasię i Monikę z klasy III g. Gratulacje! :) Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział oraz za pomysłowość i kreatywność. Wyniki konkursu można sprawdzić na stronie szkoły Podstawowej nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku, wasze gry, prace plastyczne oraz prospekty można obejrzeć w galerii a prospekty w postaci prezentacji multimedialnych można obejrzeć tu. Jedna prezentacja została wykonana na stronie prezi.com, do obejrzenia tutaj.
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE
UWAGA!
Rozkład zajęć i przerw śródlekcyjnych w dniu 11.05.2018 r. ulega zmianie z powodu ostrzeżeń meteorologicznych.
Lekcje:
5. lekcja – 11.40 – 12. 15
6. lekcja – 12.20 – 12. 55
7. lekcja – 13.00 – 13. 35W związku z powyższym ulegnie zmianie rozkład jazdy autobusu odwożącego dzieci do domów. Powyższe zmiany proszę uwzględnić podczas odbierania dzieci z przystanków autobusowych.
Archiwum Aktualności