• Janusz Korczak

   • Janusz Korczak (właściwie: Henryk Goldszmit) urodził się 22 lipca 1878 (lub 1879) w Warszawie, zmarł w sierpniu 1942 w Treblince. Był polsko-żydowskim lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Jako teoretyk i praktyk wychowania, stworzył oryginalny system pracy z dziećmi, oparty na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz na pobudzaniu samowychowania. Był badaczem świata dzieci oraz pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego, a także prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka. 

    Przyszły lekarz i wychowawca kształcił się w ośmioklasowym gimnazjum rosyjskim na warszawskiej Pradze. Panowała tam żelazna dyscyplina, co zainspirowało Korczaka do rozwijania się w kierunku pedagogiki nowej, mającej na względzie dobro i szacunek względem wychowanków. Następnie Korczak podjął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego. W 1899 r. wyjechał do Szwajcarii, by poznać nowoczesną twórczość pedagogiczną. W 1905 r. zdobył dyplom lekarza. Ciekawostką jest, iż jako medyk, nie pobierał wynagrodzenia od ubogich pacjentów, zaś od zamożnych żądał niekiedy bardzo wysokich honorariów. 

    Ogólnie kwalifikacje Korczaka były wysokie,  dokształcał się regularnie m.in. w Berlinie, Paryżu i Londynie.


   • Działalność i twórczość Janusza Korczaka

   • W latach 1912-1942 współtworzył Dom Sierot dla żydowskich dzieci w Warszawie, był też współzałożycielem sierocińca wybudowanego dla dzieci polskich, który działał w latach 1919-1936. Napisał wiele książek dla dzieci np. „Kajtuś Czarodziej”, „Król Maciuś I”, „Kiedy znów będę mały”, „Bankructwo Małego Dżeka”. Był również autorem dzieł pedagogicznych np. „Jak kochać dziecko”, czy „Prawo dziecka do szacunku”. 

    W latach 1926-1930 ukazywała się gazetka Korczaka pt. “Mały Przegląd”, którą redagowały w większości dzieci. Janusz Korczak przez całe swoje życie starał się, aby dzieciństwo jego wychowanków było beztroskie. by dzieci mogły wzrastać w przyjaznej atmosferze przepełnionej wzajemną akceptacją i poszanowaniem drugiego człowieka.

    Janusz Korczak zginął w komorze gazowej obozu koncentracyjnego w Treblince w 1942 r. wraz z dziećmi i wychowawcami domu sierot . Choć miał możliwość wyboru i uniknięcia śmierci, nie zostawił dzieci samych i postanowił towarzyszyć im w ostatnich chwilach ich życia. Na terenie symbolicznego cmentarza w Treblince wśród siedemnastu tysięcy kamieni znajduje się jeden, na którym widnieje napis: 

    JANUSZ KORCZAK (Henryk Goldszmit) I DZIECI 

    Wychowawca i lekarz  do końca pozostał wierny swoim dzieciom i powołaniu, dzięki czemu stał się symbolem męczeńskiej śmierci deportowanych i zamordowanych ludzi.  

    Źródła:

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Korczak

    https://zyciorysy.info/janusz-korczak/

     

     
 • Odnośniki do źródeł:

 • Portrety Janusza Korczaka - prace uczniów