• "Śniadanie daje moc!" w przedszkolu i zerówce

• Przedszkolaki w ramach programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc” przygotowały ostatnio z pomocą pań wychowawczyń pyszne i zdrowe śniadanie. Celem samej akcji jest promowanie zasad zdrowego odżywiania oraz zwiększanie świadomości dzieci na temat tego, jak ważne jest jedzenie tego pierwszego posiłku. Na talerzykach przedszkolaków nie zabrakło warzyw i owoców, które zgodnie z piramidą żywieniową powinny zajmować najważniejsze miejsce w naszej diecie i powinniśmy je spożywać jak najczęściej i w jak największej ilości (¾ warzyw, ¼ owoców). W każdej grupie było zdrowo i kolorowo, a śniadanko znikało w szybkim tempie z talerzy, co znaczy, że było też bardzo smaczne :)

• Warsztaty z języka kaszubskiego (bombki choinkowe)

• 18 listopada w sobotę odbyły się w naszej szkole kolejne już warsztaty z języka kaszubskiego. Tym razem tematyka dotyczyła zbliżających się powoli Świąt Bożego Narodzenia, a konkretnie przygotowania ozdób choinkowych - ręcznie malowanych bombek. Spora grupa zainteresowanych uczniów i uczennic zgromadziła się w sali bibliotecznej, by wspólnie w przedświątecznej, radosnej i ciepłej atmosferze samodzielnie przygotowywać ozdoby z pięknym wzorem kaszubskim. W razie problemów organizatorki warsztatów, czyli panie uczące języka kaszubskiego, pomagały oraz udzielały rad i wskazówek. Wszystkie bombki wyszły bardzo ładnie, jedną z ozdób uczestnicy zabrali do domu, a drugą przeznaczyli na choinkę szkolną, która już niedługo stanie na szkolnym korytarzu.

• Borzytuchom - Przełajowe Biegi Niepodległości

• 11 listopada odbyły się w Borzytuchomiu Przełajowe Biegi Niepodległości. Są to największe biegi przełajowe i zawsze cieszą się wysoką frekwencją oraz zainteresowaniem okolicznych sportowców. Z naszej szkoły spora grupa dzieci (27) wzięła udział w tym wydarzeniu, każdy biegacz stanął na wysokości zadania i godnie reprezentował naszą szkołę oraz gminę. Należą się ogromne brawa za udział dla wszystkich naszych uczestników! :) Konkurencja była spora, lecz mimo tego jako gmina i tak udało nam  się zająć całkiem niezłe VI miejsce i zdobyć puchar.

• Święto Niepodległości

• W piątek 10 listopada  obchodzono w naszej szkole Święto Niepodległości. W klasach pojawiły się gazetki upamiętniające to wydarzenie, dzieci z najmłodszych oddziałów przygotowały również symboliczne prace plastyczne oraz pięknie zaśpiewały (video znajduje się poniżej). O godzinie 11.00 klasy 1-8 oraz zerówka zgromadziły się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w quizie historycznym, a punktualnie o 11.11 cała szkoła zaśpiewała hymn. Piątkowe wydarzenie poprzedzały tradycyjne Szkolne Biegi Niepodległości, które odbyły się w dzień prędzej. Pogoda podczas czwartkowych biegów dopisała i dzieci aktywnie i chętnie zaangażowały się w wydarzenie. Dla najszybszych biegaczy przewidziano symboliczne medale, wszyscy uczestnicy otrzymali też zdrową przekąskę w postaci jabłka oraz słodycze. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla darczyńców m.in. Gminy Parchowo, Sklepu Spożywczego - Eugeniusz Krefft oraz dla p. Doroty i Adama Wiatrowskich.

• Święto Pieczonego Ziemniaka

• 28 października uczniowie klas III i IV uczestniczyli w spotkaniu z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Podczas wspólnego ogniska dzieci mogły spróbować pieczonych ziemniaków i upiec kiełbaski. Była to również świetna okazja do integracji grupy rówieśniczej poprzez wspólne zabawy na boisku szkolnym.

• Biwak szkolny klasy VII i VIII

• Noc z piątku na sobotę 20/21 października połączone siły uczniów klas siódmej i ósmej pod opieką pani Ireny Wolskiej i pani Aleksandry Michałek spędziły w szkole. W sali nr 35 rozłożono materace i tam uczniowie udawali, że śpią. Dzielne opiekunki czuwały nad ich bezpieczeństwem śpiąc na korytarzu. Ale zanim poszli spać, czekało na nich sporo atrakcji. Najpierw zajęcia sportowe i pyszna pizza na kolację a potem dyskoteka i świeczkowisko na sali gimnastycznej połączone z opowiadaniem strasznych historii. A na sobotnie śniadanie pani Wolska upiekła przepyszne gofry. To był naprawdę udany biwak.