W naszym przedszkolu odbył się wyjątkowy Dzień Marchewki! Dzieci, przy wsparciu wychowawczyń, samodzielnie wyciskały sok z marchewek, ucząc się przy tym zdrowych nawyków żywieniowych. Miały również okazję spróbować pysznego ciasta marchewkowego, upieczonego przez nasze panie nauczycielki. Nie zabrakło też twórczej zabawy – przedszkolaki wykonały kolorowe prace plastyczne inspirowane marchewkowym motywem. To był dzień pełen radości, zdrowia i pomarańczowych uśmiechów! 🥕
Dzień Marchewki w przedszkolu
- 2
Świętujemy koronację Bolesława Chrobrego
Festiwal Piosenki Szkolnej w Parchowie
W czwartek 20 marca 2025 roku odbył się XVIII powiatowy Festiwal Piosenki Szkolnej w Parchowie. W czterech kategoriach wiekowych rywalizowało około 70 wokalistów ze szkół powiatu bytowskiego. Naszą szkołę reprezentowała Hanna Wasilewska, która w swojej kategorii wiekowej musiała się zmierzyć z 16 wokalistami. Hania wyśpiewała sobie trzecie miejsce! Gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów!
Warsztaty z języka kaszubskiego
Dnia 29 marca w godzinach od 9:00 do 12:00 odbyły się warsztaty z języka kaszubskiego dla uczniów klas lll-Vlll. Warsztaty miały na celu przybliżenie uczniom kultury i tradycji kaszubskiej oraz integrację poprzez wspólne działania. Piekliśmy gofry na przekąskę i przygotowywaliśmy ozdoby na Święta Wielkanocne, co okazało się fajną zabawą. Po wykonaniu naszych prac, udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie odbyły się różnorodne gry i zabawy integracyjne. Warsztaty zakończyły się wspólną degustacją upieczonych słodkości oraz podsumowaniem zdobytej wiedzy i doświadczenia.
Podziękowania dla Dyrekcji, Nauczycieli i Rodziców od Fundacji "Nasze Futrzaki"
Z całego serca dziękujemy za zaangażowanie w przeprowadzoną zbiórkę pieniężną na rzecz naszych podopiecznych. Wasza inicjatywa, chęć niesienia pomocy oraz ogromne serce
, które okazaliście zwierzętom w potrzebie, są dla nas nieocenione. Każda złotówka przekazana na rzecz Fundacji Nasze Futrzaki - Wyrusz na pomoc psom to krok w stronę lepszego życia dla bezdomnych i potrzebujących zwierząt. To wspaniałe, że młode pokolenie uczy się empatii i odpowiedzialności za los naszych czworonożnych przyjaciół. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za Wasze wsparcie. Życzymy Wam sukcesów w nauce, w życiu codziennym oraz satysfakcji z niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują! Kwota ta zasiliła konto Fundacji - Dziękujemy!!!
Sukces w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej
Co roku przedstawiciele uczniów naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". I tym razem sześcioosobowa ekipa pojechała do Parchowa na eliminacje gminne. Mimo skomplikowanych pytań i rozległej wiedzy do przyswojenia, nasi uczniowie mogą pochwalić się wielkim sukcesem, ponieważ zarówno w młodszej, jak i starszej kategorii wiekowej zdobyliśmy pierwsze miejsce. Brawa należą się Jakubowi Prądzińskiemu (I miejsce), Nikodemowi Komarzańskiemu (II miejsce) i Kindze Mańskiej (III miejsce), którzy startowali w kategorii klas I - IV, oraz Natalii Lipskiej (I miejsce) i Florianowi Kinowskiemu (II miejsce), których dotyczyła kategoria klas V - VIII. Zarówno Kuba i Natalia będą reprezentować naszą gminę na powiatowym etapie turnieju. Trzymamy za nich kciuki!
Wizyta pracowników Centrum Edukacyjnego Marmołowski z Bytowa
W ubiegłym tygodniu naszą szkołę odwiedzili pracownicy Centrum Edukacyjnego Marmołowski z Bytowa. Celem spotkania było przybliżenie oferty edukacyjnej okolicznej Szkoły Branżowej na najbliższy rok szkolny. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji, po której mieli możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom. Po spotkaniu ósmoklasiści otrzymali ulotki informacyjne do samodzielnego poczytania w domu. Mamy nadzieję, że spotkanie pomoże naszej młodzieży w wyborze dalszego kierunku kształcenia.
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy dzień wiosny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski był zarazem dniem wiosennego ubioru i szalonej fryzury, dniem bez plecaka oraz dniem kolorowej skarpetki. W klasach pojawiły się wiosenne ozdoby, na korytarzach wiosenne kwieciste stroje, przerwy mijały w rytmie wybranej muzyki. Można też było zakupić słodkości w ramach kiermaszu charytatywnego, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz fundacji "Nasze futrzaki" w Przyborzycach k. Bytowa. Za wszystkie datki oraz wypieki samorząd uczniowski serdecznie dziękuje!!! Na czwartej lekcji uczniowie i uczennice zmierzyli się z zadaniem specjalnym: wspólnie rozwiązywali wiosenne zadania. Na piątej lekcji wszystkie klasy oraz przedszkole z marzanną na czele wzięły udział w wiosennym marszu, by rozstać się zimną porą roku i powitać nadchodzącą wiosnę.
Sukces Julii Werra z klasy VIII
19 marca 2025 roku w Tuchomiu już po raz 25 odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Lokalnym. W konkursie wzięło udział 6 szkół podstawowych, łącznie 16 uczestników zmierzyło się z pytaniami dotyczącymi ustawy o samorządzie terytorialnym. Uczennica Julia Werra z klasy VIII zdobyła 53 punkty, zajmując II miejsce w konkursie. Serdeczne gratulacje!!!
GCKiB w Parchowie zaprasza na powitanie wiosny
Sukces Szymona Kuczkowskiego – laureata konkursów kuratoryjnych z matematyki i fizyki
Z ogromną dumą i radością informujemy, że nasz uczeń, Szymon Kuczkowski, zdobył tytuł laureata w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych z matematyki i fizyki w roku szkolnym 2024/2025! To niezwykłe osiągnięcie jest efektem jego ogromnej pasji, zaangażowania i ciężkiej pracy. Konkursy kuratoryjne należą do najbardziej wymagających rywalizacji na poziomie szkolnym – wymagają nie tylko doskonałej znajomości materiału, ale także umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania skomplikowanych problemów i zastosowania wiedzy w niestandardowych sytuacjach.
Szymon udowodnił, że jest prawdziwym mistrzem zarówno w świecie liczb, jak i praw fizyki. Jego sukces otwiera przed nim wiele możliwości – m.in. zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz pierwszeństwo w rekrutacji do najlepszych szkół średnich.
Serdecznie gratulujemy Szymonowi i życzymy mu dalszych sukcesów na naukowej ścieżce! Jesteśmy dumni, że mamy w naszej szkole tak utalentowanych uczniów. Wyrazy uznania kierujemy również do nauczycieli, którzy wspierali Szymona w przygotowaniach i inspirowali go do rozwijania swoich pasji.
Mamy nadzieję, że sukces Szymona będzie motywacją dla innych uczniów do podejmowania wyzwań i rozwijania swoich talentów!
Targi edukacji i pracy 2025
Ferie zimowe 17.02.2025 - 02.03.2025
1000-lecie Królestwa Polskiego- projekt edukacyjny
Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego, który zabierze naszych uczniów w podróż przez historię Polski. Z okazji obchodów rocznicy koronacji dwóch pierwszych polskich królów, chętni uczniowie będą realizować ciekawe zadania w celu uczczenia tej ważnej rocznicy. Jest to doskonała okazja, by lepiej poznać historię i rozwijać umiejętności współpracy. Projekt jest organizowany pod patronatem Muzeum Historii Polski w Warszawie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Bal karnawałowy w klasach 1-3
12 lutego w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy dla uczniów klas 1-3. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową, pełną kolorowych dekoracji, świateł i radosnej atmosfery. Dzieci przebrane w różnorodne stroje – od księżniczek i superbohaterów po zwierzątka i postacie z bajek – bawiły się przy dźwiękach wesołej muzyki. W programie nie zabrakło tańców, zabaw ruchowych i konkursów. Uczniowie chętnie brali udział w zabawie tanecznej, prezentacji swoich strojów oraz potyczkach sprawnościowych. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a na zakończenie czekała na wszystkich miła niespodzianka. Bal dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.
15
Spotkanie z pszczelarzem
W sobotę ósmego lutego uczniowie z klas I - III wzięli udział w spotkaniu z pszczelarzem zorganizowanym przez panie nauczające język kaszubski. Pan Jakub Tota, który jest właścicielem pasieki, na początku spotkania opowiedział dzieciom, na czym polega praca pszczelarza i jak wygląda życie pszczół. Mówił o potrzebie ochrony tych owadów i produktach pozyskiwanych dzięki nim. Uczniowie mieli okazję zdegustować różne gatunki miodu i wykonać świeczkę z wosku pszczelego. Panie Irena Wolska i Brygida Jakubek przygotowywały w tym czasie słodki poczęstunek dla uczestników warsztatów. Każdy został poczęstowany pysznym gofrem.
Spektakl teatralny pt. "Piotruś Pan"
Dzieci z klas 1-3 miały okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. "Piotruś Pan" w Bytowie. Przedstawienie przeniosło młodych widzów w magiczny świat Nibylandii, pełen przygód i niezwykłych postaci. Szczególne uznanie należy się aktorom, którzy z pasją wcielili się w swoje role, angażując dzieci i dorosłych. Dzięki profesjonalnej realizacji i zaangażowaniu twórców, uczniowie mogli przenieść się w świat marzeń i przypomnieć sobie, jak ważne jest pielęgnowanie w sobie dziecka, niezależnie od wieku. To było bardzo pouczające przedstawienie.
Spektakl teatralny pt. "Mały Książę"
W dniu 5. 01 uczniowie z klas 6, 7 i 8 wzięli udział w spektaklu pt. "Mały Książę". Było to bardzo ciekawe przedstawienie, pełne poezji oraz mądrych refleksji o życiu i przyjaźni. "Mały Książę" to lektura obowiązkowa w klasach VII-VIII szkoły podstawowej, zatem udział w spektaklu w Bytowskim Centrum Kultury był z pewnością ważnym doświadczeniem dla naszych uczniów.
Cykl filmów edukacyjnych na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Zapraszamy do zapoznania się z cyklem filmów edukacyjnych na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zrealizowanych przez Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku. Materiały te zostały stworzone z myślą o nauczycielach, pedagogach, psychologach, rodzicach i wszystkich osobach, które na co dzień pracują z młodymi ludźmi. W filmach poruszamy kluczowe kwestie np. jak rozpoznawać objawy problemów psychicznych u dzieci i młodzieży, jak skutecznie wspierać młodych ludzi w trudnych chwilach, jak budować przestrzeń dla rozmowy i akceptacji, gdzie szukać pomocy specjalistycznej, gdy jest potrzebna. Materiały video są dostępne w zakładce "Szkoła" - "Wsparcie psychologiczne".
33 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Podsumowanie
26 stycznia odbył się 33 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej Polsce zebrano ponad 178 milionów złotych. Zgodnie z celem tegorocznej zbiórki "Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej!" środki zostaną przeznaczone na zakup najnowszego sprzętu diagnostycznego, który pomoże lekarzom w walce z nowotworami i innymi ciężkimi chorobami hematologicznymi u dzieci. Nasi szkolni wolontariusze Nikola-Tesen Węsierska, Filip Nitkowski-Maciejewski i Szymon Kuczkowski zebrali niemałą kwotę - łącznie 3 324,21zł. Dziękujemy całej społeczności szkolnej i lokalnej za wsparcie tegorocznej akcji!
Archiwum Aktualności