• Pożegnanie klasy ósmej

     • Klasa ósma, choć nieliczna, jednak zorganizowana i zawsze uśmiechnięta pożegnała się ze swoją wychowawczynią panią Renatą Gańską oraz z całym gronem pedagogicznym. Przemówienia, świadectwa, dyplomy, piosenki, drobne upominki oraz słodki poczęstunek na sam koniec uroczystości pozwoliły miło przejść przez ten trudny moment. Przed wami drodzy Ósmoklasiści i drogie Ósmoklasistki kolejny etap życia i edukacji. Życzymy wam samych sukcesów w nowych szkołach oraz trzymamy kciuki, aby udało się wam zrealizować wszystkie wasze marzenia! :)

     • Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach Gminy Parchowo

     • INFORMACJA DLA RODZICÓW

      Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

      Gminy Parchowo w roku 2022

      (rok szkolny 2021/2022)

      Przedszkola publiczne Gminy Parchowo funkcjonują przez cały rok kalendarzowy, z przerwą wakacyjną określoną zarządzeniem Wójta Gminy Parchowo (zarządzenie nr 17.2022 z dnia 27 stycznia 2022 r.). Opieka w miesiącach wakacyjnych organizowana jest tylko dla tych dzieci, których oboje rodzice pracują i nie są w stanie zapewnić opieki lub wakacyjnego wypoczynku dla swoich dzieci.

      Dyrektor danego przedszkola, czynnego w okresie wakacyjnym, organizuje opiekę dla dzieci uczęszczających do tego przedszkola, jeżeli rodzice w wyznaczonym terminie zgłoszą takie zapotrzebowanie, a w miarę możliwości organizacyjnych, również dla dzieci z innego przedszkola, w uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola, które w danym okresie ma przerwę wakacyjną.

      Dyrektorzy wszystkich przedszkoli publicznych w terminie od 6 - do 17 czerwca 2022 r. przyjmują zgłoszenia od rodziców wychowanków, uczęszczających do danego przedszkola w roku szkolnym 2021/2022, na opiekę w miesiącach wakacyjnych.

       Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli Gminy Parchowo, w roku szkolnym 2021/2022 mają obowiązek:

      • Dokonać zgłoszenia na opiekę w miesiącach wakacyjnych w terminie 6 - 17 czerwca 2022 r. u dyrektora przedszkola, do którego dziecko obecnie uczęszcza. Druki zgłoszeniowe Rodzice otrzymają w swoich macierzystych przedszkolach.
      • Określić dokładny termin pobytu dziecka w przedszkolu w okresie, w którym przedszkole macierzyste dziecka pełni dyżur wakacyjny oraz określać dokładny termin pobytu dziecka w przypadku, gdy przedszkole macierzyste będzie miało przerwę wakacyjną, a rodzice nie mają możliwości zapewnienia w tym czasie swojemu dziecku żadnej formy opieki.

      Karta zgłoszenia do przedszkola w okresie wakacyjnym karta_zgloszenia_do_przedszkola.doc

       

      Poniżej zamieszczono wykaz dyżurów przedszkoli Gminy Parchowo w okresie wakacyjnym:

      Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Nakli, ul. Szkolna 6, tel. 59 8231278

      Dyżur: od 27.06.2022 r. do 29.07.2022 r.

      Przerwa: od 01.08.2022 r. do 31.07.2022 r.

      Zespół Szkół w Parchowie, Przedszkole Publiczne, ul. Kartuska 19A, tel. 59 8214467

      Dyżur: od 01.08.2022 r. do 31.08.2022 r.

      Przerwa: od 27.06.2022 r. do 29.07.2022 r.

     • Ogólnopolska akcja #sprzątaMY lasy

     • W środę 22 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej #sprzątaMY organizowanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Lasy Państwowe. Do akcji zaprosiło nas Nadleśnictwo Lipusz, które zagwarantowało rękawice, worki na śmieci oraz wywóz zebranych śmieci. Przed wyjściem do lasu pan leśniczy przeprowadził pogadankę edukacyjną dla wszystkich uczniów, podczas której zostały rozwiane wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowego zachowania w lesie. 

     • Wycieczka do Wdzydz Kiszewskich i Będomina

     • Siódmego czerwca uczniowie klas szóstej, siódmej i ósmej, którzy uczęszczają na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w wycieczce do Wdzydz Kiszewskich i Będomina. Celem wyjazdu były poznawanie uroków ziemi kaszubskiej, zapoznanie z atrakcjami Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego oraz poznanie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie w dworku Wybickich. Uczniowie mieli okazję m.in. poznać dawną architekturę wsi kaszubskiej oraz zwiedzić najważniejsze zabytki kultury. Wycieczka była bardzo ciekawa i jak zwykle bywa - zdecydowanie za krótka.

     • Spotkanie z policjantem

     • 2 czerwca naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie, by porozmawiać z uczniami z klas IV - VIII o bezpieczeństwie w sieci, cyberprzemocy i hejcie. Podczas profilaktycznej pogadanki nasza młodzież dowiedziała się też wiele o zachowaniach ryzykownych, które młodzi ludzie często podejmują, nie zdając sobie sprawy, jakie to niesie ze sobą konsekwencje - nie tylko zdrowotne, ale i prawne. Podczas rozmowy z panem Damianem młodzież zdała sobie sprawę, że zdjęcie, czy film zamieszczony choć raz w Internecie, pozostaje tam na zawsze. Natomiast nasi młodsi uczniowie z klas I - III poznawali tajniki pracy policjanta oraz mieli możliwość przez chwile pobyć w policyjnym radiowozie, co sprawiło im wiele radości. 

     • Nasze uczennice wyróżnione w konkursie powiatowym

     • 31 maja dziewczęta z klasy siódmej, Maja i Michalina odebrały nagrody za swoją wspólnie stworzoną pracę pt. "E-papieros - niebezpieczna moda". Zgodnie z regulaminem dziewczyny stworzyły plakat na temat szkodliwości palenia e-papierosów i spośród prac nadesłanych z wielu szkół, ich pomysł został doceniony i wyróżniony przez pracowników Sanepidu. Michalinie i Mai serdecznie gratulujemy, a pozostałych uczniów zachęcamy do licznego udziału w kolejnych konkursach profilaktycznych. Zdjęcia z odbioru nagród znajdują się w galerii.

     • Dzień Dziecka :)

     • 1 czerwca to ulubiony dzień w roku wszystkich dzieci. W naszej szkole przebiegał z rozmachem i w przyjaznej, zabawowej atmosferze. Mimo kapryśnej pogody udało się przeprowadzić zabawy i konkurencje na świeżym powietrzu, reszta atrakcji odbyła się na sali gimnastycznej oraz w klasach. Słodkie upominki dla każdego, przekąska na stołówce, wspólne kino na holu i wiele więcej czekało na wszystkich uczestników tego wyjątkowego dnia. Zaangażowanie oraz chęć udziału w zabawie były duże, humory dopisywały przez cały czas i każdy wrócił do domu z jednym zadaniem domowym: świętować Dzień Dziecka do końca tego dnia :) 

     • Dzień Matki w przedszkolu

     • Dnia 24 maja odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Matki. Nasi najmłodsi przygotowali dla swoich kochanych Mam mnóstwo wierszyków i piosenek. Nie zabrakło też pokazów tanecznych i życzeń płynących prosto z serca oraz drobnych, własnoręcznie wykonanych upominków. Po części oficjalnej odbył się symboliczny słodki  poczęstunek dla uczestników imprezy, aby przy wspólnej kawie i ciastku celebrować ten ważny dzień. Wszystkim Mamom dziękujemy za przybycie i raz jeszcze życzymy wszystkiego najlepszego!

     • Laureat i finalista XXI Ligi Matematycznej

     • Coroczny ogólnopolski konkurs "Liga Matematyczna" został rozstrzygnięty. Uczestniczyło w nim 646 uczniów, w tym 284 z klas IV, V i VI szkoły podstawowej. Trzeba było wykazać się rewelacyjną wiedzą z matematyki i przez cały rok szkolny sumiennie rozwiązywać zadania, aby mieć szansę na zdobycie zaszczytnego miejsca. Jeden z uczniów naszej szkoły - Szymon Kuczkowski (kl. 5) podjął matematyczne wyzwanie i dzięki swojej solidnej pracy zdobył tytuł finalisty i laureata. Rozdanie nagród i dyplomów odbyło się 19 maja 2022 r. w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

     • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

     • Na przełomie maja i czerwca obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to cykliczna akcja będąca rodzajem dorocznego święta czytelniczego w Polsce. Czytanie książek to niewątpliwie znakomity sposób na umysłowy i emocjonalny rozwój dzieci i młodzieży. Czytajmy więc pociechom regularnie i sami dawajmy im przykład, bo dzieci działają przez naśladowanie. A kogo najchętniej będą naśladować, jak nie rodzica. Skoro chcemy, by uczniowie czytali, pokazujmy im, że my też nie stronimy od książek. Pamiętaj rodzicu, czytaj dziecku 10 minut dziennie codziennie! W tym roku hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom jest: "Polscy autorzy dla klimatu!". Pani bibliotekarka Renata Gańska we współpracy z polonistką Anną Tota w miniony piątek zorganizowały spotkanie z uczniami, prezentując zasoby biblioteki, zachęcając do wypożyczania książek polskich autorów, ale nie tylko.

      Ósmoklasiści i wybrani nauczyciele przeczytali fragmenty kilku  wartościowych książek dzieciom, by zachęcić ich do zostania przyjacielem biblioteki. W naszej szkole w tym roku szkolnym biblioteka została zaopatrzona w wiele ciekawych tytułów zarówno z klasyki, jak i z nowości wydawniczych. Zapraszamy do korzystania!

     • Etap powiatowy konkursu "Rodnô Mòwa"

     • Do eliminacji powiatowych 51. Konkursu Recytatorskiego "Rodnô Mòwa" jako reprezentantki Gminy Parchowo przystąpiły Natalia Lipska z kl. 2 oraz Martyna Lubecka z kl. 7. Miło nam poinformować, że Natalia zajęła 1 miejsce, a Martyna zdobyła wyróżnienie w swoich kategoriach wiekowych. Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy, statuetkę, bon podarunkowy oraz słodycze. Pierwsze miejsce zdobyte przez Natalię jest przepustką do wzięcia udziału w finale wojewódzkim tegoż konkursu, który odbędzie się w czerwcu. Serdecznie gratulujemy! 🙂

     • "Pani Twardowska" w wykonaniu klasy IV

     • Piątego maja uczniowie klasy 4 zaprezentowali zgromadzonej widowni przedstawienie pt. "Pani Twardowska". Spektakl jest oparty na balladzie Adama Mickiewicza. Widownia, czyli uczniowe klas 5 i 6 z zaciekawieniem obejrzeli przygotowane przedstawienie, a aktorzy - debiutanci doskonale poradzi sobie z wyzwaniem i tremą.

     • Konkurs "Ptaki i ptaszki polne"

     • 12 maja w auli Zespołu Szkół w Parchowie odbyły się eliminacje gminne 52. Konkursu Recytatorskiego „Ptaki i Ptaszki Polne”. Komisja w składzie: Aleksandra Michałek, Mirosława Kurek i Jarosława Pyrcha wysłuchała łącznie 106 wykonawców w czterech kategoriach wiekowych. W kategorii II (klasy IV – VI) pierwsze miejsce zajęła uczennica Zofia Różek, drugie Natalia Lubecka. W kategorii III (klasy VII - VIII) trzecie miejsce zdobyła Michalina Adamska. Laureaci eliminacji gminnych awansowali do finału regionalnego, który odbędzie się w dniach 6-8 czerwca 2022 r.  Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy! 

     • Udział w akcji „Łączą nas drzewa”

     • Uczniowie i uczennice klasy 7 razem z wychowawcą p. Bożeną Wajs oraz p. Ireną Wolską uczestniczyli w sadzeniu lasu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Lasy Państwowe w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej pod nazwą „Łączą nas drzewa”. Nadleśnictwo Lipusz zaprosiło do udziału w niej szkoły podstawowe od lat współpracujące z Nadleśnictwem. Sadzenie odbyło się 5 maja 2022 r. o godzinie 9:30 w pobliżu miejscowości Sylczno. Klasa siódma razem z nauczycielkami spisała się na medal! Dzięki wspólnemu wysiłkowi za parę lat na pustym miejscu pojawi się piękny las, który stanie się domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt. 

     • Pierwsze miejsca w konkursie "Rodnô Mòwa"

     • Z radością informujemy, że uczennice naszej szkoły: Natalia Lipska z kl. 2 i Martyna Lubecka z kl. 7 zajęły 1 miejsca w swoich kategoriach wiekowych na etapie gminnym 51. Konkursu Recytatorskiego "Rodnô Mòwa"  i będą reprezentować Gminę Parchowo w eliminacjach powiatowych. W nagrodę otrzymały piękne dyplomy, bony podarunkowe oraz słodycze. 
      Gratulujemy sukcesu!

     • Wiosenne Biegi Przełajowe w Lipnicy

     • Dnia 23 kwietnia 2022 r. w Lipnicy odbyły się Wiosenne Biegi Przełajowe zaliczane do Rocznej Edycji "Cross Festival". Tym razem dopisała piękna, słoneczna pogoda. Po zaciętej walce w bardzo licznie obstawionych biegach nasi zawodnicy zdobyli bardzo dobre lokaty.  Wielkie gratulacje! Poniżej znajduje się krótka fotorelacja z biegów.

     • Spotkanie z panią weterynarz

     • W kwietniu naszą szkołę odwiedziła po raz kolejny pani weterynarz Katarzyna Dołębska i jej  pies Prezes. Spotkanie z uczniami i uczennicami klas 1-3 oraz przedszkola składało się z paru części. Najpierw pani weterynarz opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazała niektóre z narzędzi medycznych, którymi posługuje się na co dzień w swoim gabinecie. Uczniowie otrzymali też wiele wskazówek i porad jak należy dbać o czworonożnych przyjaciół, na co zwracać uwagę przy pielęgnacji i o czym pamiętać, aby nasze zwierzęta długo cieszyły się dobrym zdrowiem. Na koniec pies Prezes zachwycił wszystkich uczestników spotkania swoimi umiejętnościami, pokazał różne sztuczki, za co zebrał bardzo dużo oklasków. Dziękujemy pani Dołębskiej za bardzo ciekawą i pouczającą  wizytę!

     • Wielkanocny owies

     • Przed Świętami Wielkanocnymi przedszkolaki z pomocą swoich wychowawczyń zasiały wielkanocny owies. Po około 10 dniach najmłodsi ogrodnicy mogli już oglądać swoje rośliny i dalej obserwować ich wzrost. Tuż przed Wielkanocą dzieci zabrały do domów przystrojone doniczki, które zapewne stały się ozdobą wielkanocnych stołów.