• Przedszkolaki w firmie UTSS

          • W poprzednim tygodniu przedszkolaki wybrały się na  proekologiczną wycieczkę do firmy UTSS pana Stanisława Staubacha. Na miejscu miały okazję zapoznać się z zasadami prawidłowego segregowania śmieci, wysłuchały też informacji o tym, jak ważny w dzisiejszych czasach jest recykling i odzyskiwanie surowców oraz obejrzały potrzebny do pracy w firmie sprzęt.  Wycieczka miała charakter edukacyjny, już od najmłodszych lat należy kaształtować świadomość, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za wygląd i kondycję naszego środowiska. Ograniczajmy ilość śmieci, segregujmy je prawidłowo, aby żyć zdrowiej i bezpieczniej.   

          • Finalista i Laureat Ligi Matematycznej

          • W naszej szkole wszyscy starają się osiągać jak najlepsze wyniki z matematyki, niektórzy szczególnie polubili ten przedmiot i osiągają też sukcesy. Uczeń klasy VI Szymon Kuczkowski po raz kolejny został finalistą i laureatem ogólnopolskiego konkursu "Liga Matematyczna" organizowanego przez Akademię Pomorską oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku. W tegorocznej lidze uczestniczyło 764 uczniów, z czego 358 z klas IV, V i VI szkoły podstawowej, więc konkurencja była olbrzymia. W konkursie brało udział jeszcze troje innych uczniów naszej szkoły. Bardzo dobre wyniki w półfinale uzyskali uczniowie klasy IV Alan Zaborowski i Kamil Kuczkowski. Niewiele zabrakło im do zdobycia tytułu finalisty. Wszystkim serdecznie gratulujemy! Podziękowania również dla p. Doroty Wiatrowskiej przygotowującej uczniów do konkursu. Brawo! 👍🏻

          • Sukcesy w konkursie recytatorskim „Rodnô mòwa”

          • 19 kwietnia w GCKiB w Parchowie odbył się 52. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô mòwa” - eliminacje gminne. Wśród uczestników w kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Natalia Lipska, drugie miejsce Lena Wolska, które będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych. W kategorii klas IV-VI Zuzanna Konkol zdobyła wyróżnienie, a w kategorii klas VII-VIII trzecie miejsce zdobyła Martyna Lubecka, natomiast Maja Konkol wyróżnienie. Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Podziękowania również dla pań uczących języka kaszubskiego, które przygotowały nasze uczennice do konkursu. Brawo! 

          • Przedszkolaki w sali zabaw "Honolulu"

          • W środę 19 kwietnia odbyła się wycieczka przedszkolaków do sali zabaw "Honolulu" w Chojnicach. Atrakcji było mnóstwo, dzieci świetnie się bawiły od początku do samego końca. Wspinaczki, zjeżdżalnie i różne inne zabawy wszystkim bardzo się podobały. Na miejscu odbyły się też warsztaty pt. "Mały ogrodnik", w których wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli. Dodatkowym atrakcyjnym punktem programu było spotkanie z maskotkami: Minionkiem i Myszką Miki. Więcej szczegółów znajduje się w naszej szkolnej galerii. 

          • Klasa ósma na Targach Pracy i Dniach Otwartych Szkół

          • 13 kwietnia nasi ósmoklasiści wzięli udział w tegorocznych Dniach Otwartych Ponadpodstawowych Szkół i Targach Pracy w Bytowie. Celem wydarzenia było zapoznanie się z potrzebami lokalnego rynku pracy i ofertą edukacyjną szkół w powiecie bytowskim. Uczniowie już wkrótce będą decydować o swojej dalszej ścieżce edukacyjnej, więc wyjazd okazał się dla nich cenną wyprawą. Młodzież mogła porozmawiać z pracownikami firm, m. in. Drutexu, Polmoru i Policjantami, którzy wskazywali drogę do swego zawodu. Ciekawym punktem wyjazdu było zwiedzanie sal lekcyjnych bytowskiego „Ekonoma” i Szkoły Branżowej („zawodówki”). Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają klasy przystosowane do nauki konkretnych zawodów (sprzedawca, handlowiec, pracownik hotelu i gastronomii). Fotorelacja z wyjazdu znajduje się w galerii.

          • Akcja "Sadzimy las"

          • 22 kwietnia (w sobotę) odbędzie się na terenie Leśnictwa Parchowo akcja sadzenia lasu. Do udziału w wydarzeniu zapraszają Nadleśnictwo Lipusz, Gmina Parchowo oraz Lasy Państwowe. Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom niezbędne narzędzia, edukację proekologiczną, poczęstunek i niespodzianki. Dodatkowo przeprowadzona będzie też zbiórka makulatury i za każde 5 kg można otrzymać sadzonkę drzewa. Materiały promocyjne oraz regulamin przedsięwzięcia opublikowany jest na www.gckib-parchowo.pl ZAPRASZAMY!

          • Przedszkolaki w bibliotece

          • Przedszkolaki w poprzednim tygodniu wybrały się na spacer, aby odwiedzić Publiczną Bibliotekę w Nakli. Dzieci z wielką radością i zainteresowaniem poznawały nowe miejsce, dokładnie obejrzały dostępne zbiory i wysłuchały ciekawych opowieści pani bibliotekarki. Przedszkolaki dowiedziały się, jak zostać czytelnikiem oraz jakie zasady obowiązują wszystkich korzystających z biblioteki i jak się prawidłowo zachowywać, aby nie przeszkadzać innym korzystającym z czytelni. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom różne rodzaje książek, po czym zaprosiła wszystkich na wysłuchanie krótkiej bajeczki. Spotkanie z książką było bardzo miłe i pouczające. Dziękujemy! :) 

          • Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych!

          • Z okazji zbliżającej się Wielkanocy życzymy wszystkim zdrowych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością Świąt. Pogodnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz "Wesołego Alleluja!”

            W ramach przedświątecznej rozrywki językowej nasi najmłodsi uczniowie i uczennice mogą też zmierzyć się z zagadkami, jakie przygotował Wielkanocny Zajączek: www.edulekcja.pl - Wielkanoc w języku angielskim

          • Spektakl profilaktyczny Teatru "Stop"

          • Pod koniec marca w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny pt. "Dealer". Tematem przewodnim był problem uzależnienia od alkoholu, który został pokazany w niezwykle ciekawy i poruszający sposób i wzbudził wśród uczniów wiele emocji. Aktorzy z koszalińskiego teatru zaangażowali widownię w przedstawienie. Dzieci wykazały się odwagą i wystąpiły przed szkolną publicznością. Tego typu wydarzenia są bardzo cennym doświadczeniem, poszerzają wiedzę uczniów na temat środków uzależniających oraz uświadamiają im, jak choroba alkoholowa wpływa na życie człowieka i jego rodziny. 

          • Bieg Gryfa w Parchowie

          • W sobotę 1 kwietnia 2023 r. spora część uczniów naszej szkoły postanowiła aktywnie spędzić poranek. Zamiast wylegiwać się przed telewizorem lub co gorsza, przed telefonem, spróbowali swoich sił w Parchowskim Biegu Gryfa. 🏃‍♀️🏃🏻‍♂️Każdy uczestnik dał z siebie wszystko mimo niesprzyjajacych warunków pogodowych. Kiepska aura nie przeszkodziła też niektórym w zdobyciu podium! Szczególne gratulacje należą się Basi Goll, która zajęła III miejsce 🥉🏆 Wszystkim  uczestnikom biegu serdecznie gratulujemy!

          • Konkurs "Wielkanocne Palmy i Pisanki"

          • Kolejna, XXIII edycja konkursu 𝙒𝙞𝙚𝙡𝙠𝙖𝙣𝙤𝙘𝙣𝙚 𝙋𝙖𝙡𝙢𝙮 𝙞 𝙋𝙞𝙨𝙖𝙣𝙠𝙞 zorganizowana przez Bibliotekę Miejską w Bytowie została oficjalnie rozstrzygnięta. Prac było bardzo dużo, oceniano je w czterech kategoriach: palma, pisanka, ozdoba i kartka wielkanocna. W czwartek 30 marca odbyło się uroczyste podsumowanie  konkursu i uczestnicy odebrali nagrody z rąk Dyrektora SOSW – Kazimierza Kerlina oraz Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – Dariusza Glazika. Uczniowie i uczennice naszej szkoły wzięli udział w tym konkursie i wszyscy przygotowali piękne i staranne prace. Dwie dziewczynki z klasy II znalazły się na podium: I miejsce zdobyła Michalina Peplińska (kategoria “Pisanka”), II miejsce: Magdalena Wittbrodt (kategoria “Ozdoba”). Serdeczne gratulacje! 

          • Mali ogrodnicy z przedszkola i zerówki

          • Święta Wielkanocne tuż tuż, więc tradycyjnie nasi najmłodsi na jeden dzień stali się małymi ogrodnikami. Pod czujnym okiem swoich pań wychowawczyń przedszkolaki zasiały wielkanocny owies, oprócz tego również sałatę i szczypiorek oraz posadziły cebulę. Praca z ziemią sprawiła dzieciom mnóstwo frajdy, każdy starał się najlepiej jak mógł, więc teraz pozostało tylko oczekiwanie na bujne zielone roślinki 🌱🌱🌱

          • Podsumowanie akcji “Góra Grosza”

          • Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję charytatywną pt: “Góra Grosza”. Wspólnie udało się nam zebrać 21,8 kg monet, których łączna wartość wyniosła 433,94 zł. Pieniądze zostały już wysłane do fundacji i pomogą potrzebującym. Raz jeszcze bardzo dziękujemy! W kolejnym roku szkolnym czeka nas następna edycja akcji, więc pojemnik nadal stoi przy wejściu do szkoły i w każdej chwili można dorzucić kolejnego grosika 🙂

          • „MISTRZYNI SZYMBORSKA” - OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY

          • Czas trwania: I – VI 2023 r.

            Oddziały, w których będzie realizowany projekt: klasa 4, 5, 6, 7, 8.

            Przedmiot, na którym będzie realizowany projekt: język polski, godziny wychowawcze,

            Cele projektu:

            • upamiętnienie roku Wisławy Szymborskiej poprzez prezentowanie twórczości poetki;
            • budzenie zainteresowania poezją przełomu wieków i dziedzictwem kulturowym naszego kraju;
            • kształtowanie świadomości kulturowej;
            • rozwijanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej;
            • kształtowanie i utrwalanie ogólnoludzkich zasad moralnych i humanistycznych;
            • dostarczanie pozytywnych wzorców osobowych;
            • dostrzeganie przez uczniów własnych zainteresowań, ich werbalizowanie i rozwijanie;
            • rozwijanie kompetencji społecznych poprzez budowanie właściwych relacji interpersonalnych;
            • rozwijanie umiejętności samodzielnego prezentowania wyników swojej pracy;
            • kształcenie umiejętności systematycznego uczenia się;
            • rozwijanie krytycznego myślenia i umiejętności formułowania opinii;
            • promowanie inspirujących rozwiązań́ metodycznych;

             

            W ramach projektu „Mistrzyni Szymborska”, do którego przyłączyła się nasza szkoła, panie polonistki zaplanowały następujące działania:

             

                     Luty :

            • Gazetka tematyczna w holu szkoły
            • Ciekawostki o noblistce – okna w łączniku
            • Szymborska – złote myśli – gazetka obok sali polonistycznej
            • Lekcje języka polskiego poświęcone naszej noblistce

            Marzec:

            • Portret noblistki – „Wisława ołówkiem i kredkami”
            • Konkurs na najładniej przepisany wybrany utwór Wisławy Szymborskiej
            • „Lepieje”
            • Literacki detektyw

            Kwiecień:

            • Konkurs pięknego czytania
            • Konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o życiu i twórczości poetki;
            • Wyzwanie rysunkowe – zilustruj wybrany utwór W. Szymborskiej za pomocą rysunku/wydzieranki/wyklejanki
            • Zakładka do książki z cytatem z wybranego utworu W. Szymborskiej

            Maj:

            • Napisanie swojej wersji utworu „Możliwości
            • Konkurs na najlepszą stylizację na autorkę fotografia
            • Mistrz  recytacji
            • Quiz i konkurs wiedzy o życiu i twórczości, pt. "Szymborska, jakiej nie znamy..." ;
            • Zakończenie projektu, podsumowanie działań, wystawienie ocen

             

            Zachęcamy uczniów do brania udziału w poszczególnych przedsięwzięciach.

            Z różnych przyczyn terminy zaplanowanych działań mogą ulec zmianie.

                                                                                                   Danuta Wolska – Kupc, Aleksandra Michałek

             

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca z okazji Pierwszego Dnia Wiosny wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne pożegnały mroźną zimę. Samorząd Uczniowski zaproponował, aby ten dzień upłynął w nieco innej atmosferze niż zazwyczaj i każdy mógł wziąć udział w dowolnej aktywności. W klasach pojawiły się wiosenne ozdoby, na korytarzach wiosenne kwieciste stroje, przerwy mijały w rytmie wybranej muzyki. Na trzeciej lekcji uczniowie i uczennice zmierzyli się z zadaniem specjalnym: wspólnie przygotowali wiosenne stroiki, które później stały się ozdobą holu. Na czwartej lekcji wszystkie klasy z marzanną na czele pomaszerowały na boisko, by rozstać się zimną porą roku i powitać nadchodzącą wiosnę. 

          • “Kot w butach” w wykonaniu klasy drugiej

          • Uczniowie klasy drugiej mogli niedawno sprawdzić się w roli aktorów. Podczas lekcji z wychowawczynią panią Brygidą Jakubek przygotowali występ, ćwiczyli swoje role, planowali dekoracje i stroje. Samo przedstawienie opierało się na znanej baśni napisanej pod koniec XVII w. przez Charles'a Perraulta pt. “Kot w butach”. Premiera przedstawienia odbyła się w klasie, a kolejne występy miały miejsce w oddziałach przedszkolnych i bardzo się podobały najmłodszej publiczności. Początkujący aktorzy stanęli na wysokości zadania i zebrali mnóstwo zasłużonych braw. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie takie przestawienie i w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejne równie udane!🙂

          • Spotkanie z ekologiem

          • Ekologia, ochrona przyrody i działania na rzecz pomocy owadom zapylającym to tematy o których warto mówić dużo i często. Dlatego też w naszej szkole odbyło się spotkanie z ekologiem z parku Etnograficznego we Wdzydzach, podczas którego uczniowie i uczennice mogli dowiedzieć się wielu ważnych i ciekawych rzeczy na temat owadów zapylających. Pani prowadzaca spotkanie opowiadała m.in. o tym, jak dbać o owady oraz jak im pomóc, by mogły czynić dobro w naszych ogrodach, na naszych polach, łąkach i w lasach. Uczestnicy tej bardzo ciekawej i pouczającej lekcji mogli też obejrzeć z bliska domki dla pszczół oraz unikalne egzemplarze pokazowe tych niepozornych, lecz jakże ważnych stworzeń jakimi są owady zapylające. 

          • Centrum Edukacyjne “Marmołowski”

          • W piątek 6 marca godzina wychowawcza w klasie 8 przebiegła w nietypowy sposób. Zamiast zajęć odbyło się spotkanie z panią z Centrum Edukacyjnego “Marmołowski” w Bytowie, która przyjechała do naszej szkoły, aby zachęcić uczniów do kontynuowania edukacji w placówce. Gość opowiadał o zaletach wyżej wymienionej szkoły, przybliżył zawody i profile klas, w których uczniowie mogliby zdobywać dalsze wykształcenie. Kończąc spotkanie pani prowadząca życzyła naszym ósmoklasistom sukcesów na egzaminie oraz dodała, iż liczy na wspólne spotkanie we wrześniu.

          • Biwak integracyjny klasy 8

          • W piątek i sobotę 24 i 25 lutego uczniowie oraz uczennice kl. 8 spotkali się w szkole na biwaku integracyjnym, który zorganizowała wychowawczyni p. Bożena Wajs. Młodzież spędziła ten czas bardzo aktywnie i wesoło. Na sali gimnastycznej odbyły się zajęcia sportowe, mecze towarzyskie oraz inne aktywności. Oprócz akcentu sportowego na  biwaku był też czas poświęcony wspólnemu gotowaniu. Każdy uczestnik mógł się wykazać talentem kulinarnym i przygotować w szkolnej kuchni coś pysznego. Słodkie pączki i faworki powstały w ramach zajęć z języka kaszubskiego i co najważniejsze: wszystkim bardzo smakowały! Biwak udał się zgodnie z planem, wszyscy zachowali się wzorowo i wrócili zadowoleni do swoich domów🙂

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Nakli
      • 59 8231278
      • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Nakli ul. Szkolna 6 77-127 Nakla Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza https://epuap.gov.pl/wps/portal
      • 33 9321 0001 0008 0725 2000 0010
      • AE:PL-45536-31450-IUISH-19
    • Logowanie