• Świąteczne pierniczki

     • Okres przedświąteczny to czas, który wielu osobom kojarzy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klas od III do VIII zapragnęli trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły, dlatego w sobotni dzień od rana w szkole odbyło się wielkie pieczenie świątecznych pierników. W miłej i gwarnej atmosferze uczniowie przygotowali ciasto na pierniki, podzielili się także na grupy odpowiedzialne za poszczególne zadania, by cieszyć się efektem końcowym w postaci udekorowanych ciastek. Uczniowie wychodzili z zajęć bardzo zadowoleni. Efekty owej pracy mogli zobaczyć i posmakować Seniorzy, którzy zostali zaproszeni do szkoły na wigilię, a paczuszki z piernikami były pięknymi prezentami specjalnie dla Nich.

     • Szkolne Mistrzostwa Tenisa Stołowego

     • Tradycją szkoły jak co roku są Szkolne Mistrzostwa Tenisa Stołowego. W tym roku były poświęcone pamięci Andrzeja Grubby. Wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział, nawet ci najmłodsi zmagali się w grze z rakietką i piłeczką do tenisa stołowego. Wszyscy uczestnicy dostali słodkości, a pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone medalami. Kilka chwil z tego dnia udało się uwiecznić na fotografii.

     • Spotkanie z psem Prezesem

     • Niecodzienną lekcję odbyły przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Do szkoły przybył Prezes - pies Prezes wraz ze swoją opiekunką, panią Katarzyną Dołębską, która jest także weterynarzem. Celem wizyty była prezentacja posłuszeństwa pupila. Dzieci  z radością i zaciekawieniem oglądały pokaz umiejętności  czworonoga. Pies popisywał się niesamowitym węchem,  znajdując ukryte przez opiekunkę pakunki  ze śladem zapachowym. Prezes to bardzo mądry i zdolny uczeń, który w mig pojmował przekaz swojej opiekunki. Uczniowie bardzo żywiołowo reagowali  na występ psa, pani Katarzyna Dołębska odpowiadała także na pytania dzieci. Czas spędzony na spotkaniu był bardzo owocny.

     • Akcja "Podziel się kocykiem"

     • Po raz kolejny w naszej szkole trwa przedświąteczna zbiórka karmy oraz akcesoriów dla zwierzaków. "Podziel się kocykiem" to akcja pomocy na rzecz mieszkańców schroniska w Kościerzynie oraz dla podopiecznych Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Ostoja". Potrzebne są legowiska, koce, ręczniki, mokra i sucha karma dla psów i kotów, sucha słoma, gazety, miski, ziarno dla ptaków, orzechy, smycze, ręczniki papierowe, gumowe rękawiczki, koce. Pomóżmy zwierzakom i okażmy im serce, każdy gest w ich kierunku się liczy. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji! :)

     • Kaszubska choinka

     • Pod koniec listopada uczniowie klas od III do VIII spotkali się na warsztatach edukacyjnych w ramach nauki języka kaszubskiego. Spotkanie prowadziła pani Danuta Sikorska. Każde dziecko wykonało i ozdobiło wzorem kaszubskim bombkę. Wszystkie ozdoby stały się dekoracją szkolnej choinki ustawionej w holu, gdzie rodzice i inni przyjaciele szkoły mogą podziwiać prace dzieci.

     • Akcja "Babeczka z wróżbą"

     • 28 listopada Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami i przy ogromnym wsparciu klasy VIII, zorganizował akcję charytatywną. Wsparcie potrzebujących było bardzo proste - wystarczyło zakupić babeczkę z andrzejkową wróżbą. Widać, że wszyscy uczniowie naszej szkoły mają szlachetne serca, gdyż babeczki znikały w tempie ekspresowym, a kolejki po nie ciągnęły się niemal przez cały hol.  Kupującym dziękujemy za okazaną dobroć, a tym, co piekli łakocie, składamy podziękowanie za zaangażowanie.

     • Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

     • 25 listopada w naszym przedszkolu odbył się "Dzień Pluszowego Misia". W tym dniu nasi najmłodsi przynieśli swoje ulubione pluszaki. Dzieci z każdej grupy zaprezentowaly swoje misie, odgadywaly zagadki z nimi związane, wykonywały prace plastyczne przedstawiające wizerunek misia. Dodatkową atrakcją były konkursy i piosenki o pluszowych przyjaciołach. Ten dzień dostarczył dzieciom wielu atrakcji, pozytywnych emocji oraz uśmiechu i radości. Wszyscy doskonale się bawili.

     • Konkurs na cytat z twórczości Janusza Korczaka

     • Uwaga! Samorząd Uczniowski przypomina, że do 18.11.2019 r. należy dostarczyć do opiekunów SU dwa cytaty z twórczości Janusza Korczaka. W konkursie na cytat, który stanie się mottem naszej szkoły biorą udział klasy I-VIII.

     • Obchody Narodowego Święta Niepodległości

     • Odświętnie ubrani, zadumani, pełni refleksji obchodziliśmy 8.11.2019 r. w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. W pięknie udekorowanej w barwy narodowe sali gimnastycznej zaśpiewaliśmy hymn Polski, zgodnie z akcją szkoła do hymnu, do której przystąpiła nasza placówka. Następnie uczniowie klas III-IV zatańczyli niepodległościowy taniec do muzyki Johanna Straussa "Marsz Radeckiego" (aby obejrzeć film należy kliknąć "więcej" na końcu wpisu). Chwilę później zgromadzona społeczność szkolna mogła usłyszeć bezbłędnie wykonane pieśni patriotyczne przez uczennice klasy V, które są również harcerkami Drużyny Harcerskiej "Zakorzenieni". Śpiew przeplatany był recytacją wierszy patriotycznych i tekstami lektorów, przybliżających tematykę czasów odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowny poprowadzili uczniowie klasy VIII. Wzruszenie publiczności szczególnie rysowało się na ich twarzach, pełnych skupienia i uwagi. Po oficjalnej uroczystości uczniowie i nauczyciele udali się na boisko szkolne by przebiec wyznaczone trasy w corocznych Biegach Niepodległości. Zwycięzcy zdobywali medale, a wszyscy zawodnicy słodkie upominki. To był wspaniały dzień.

     • Teatr profilaktyczny "Bądź sobą”


     • W poniedziałek 28 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w nietypowej lekcji profilaktyki. Dzieci i młodzież z klas 4-8 wysłuchali i obejrzeli występ krakowskiego teatru "Kurtyna". Tematem przewodnim były współczesne zagrożenia oraz problem wykluczenia z grupy rówieśniczej. Uczniowie wyszli ze spektaklu z wieloma przemyśleniami np. do jak trudnych i niebezpiecznych sytuacji i zachowań może doprowadzić potrzeba bycia akceptowanym przez innych. Ciekawa pogadanka po występie na temat aktywności na portalach społecznościowych, nadużywania telefonów komórkowych oraz ślepego naśladowania "youtuberów" niewątpliwie pozostanie w głowach naszych uczniów na długo. 

     • Udział w projekcji filmu o Januszu Korczaku

     • W poniedziałek 21 października, uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele brali udział w niezwykłej lekcji wychowawczej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zaprosili wszystkich w podróż do przeszłości, prezentując film dokumentalny, zrealizowany przez kanał telewizyjny Planete "Janusz Korczak - król dzieci". Projekcja ta miała na celu przybliżenie sylwetki kandydata na patrona szkoły oraz zaprezentowanie jego trudnego życia, wypełnionego troską o dzieci. Film wzbudził wiele emocji, dostarczył oglądającym chwil pełnych wzruszeń i refleksji.

     • Wycieczka na Wieżycę i do Kościerzyny

     • W dniu 19 października uczniowie klas IV-VIII oraz organizatorzy (p. Irena Wolska i p. Renata i Andrzej Gańscy) wybrali się w ramach języka kaszubskiego i historii i kultury społeczności kaszubskiej na wycieczkę.  Uczniowie odwiedzili Wieżycę, gdzie podziwiali widoki na szczycie wieży. Następnie udali się na basen w Kościerzynie, aby zrelaksować się po wspinaczce. Parę zdjęć z tej bardzo udanej wyprawy znajduje się w albumie fotograficznym.

     • Sprzątanie świata

     • W piątek 20.09. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w międzynarodowej akcji "Sprzątanie świata", której hasło przewodnie tym razem brzmiało "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Jak co roku okolice szkoły oraz wybrane trasy w naszej miejscowości zostały pozbawione wielu śmieci a spacer na świeżym powietrzu dodał zbierającym energii. Akcja zakończyła się sukcesem i po raz kolejny uświadomiła wszystkim uczestnikom, ile szkody przyrodzie czyni bezmyślne wyrzucanie śmieci. Link do szczegółów akcji: naszaziemia.pl

     • Informacja dla Rodziców

     • W związku z doniesieniami na temat wzrostu przypadków wszawicy w naszej szkole, prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić wychowawcę klasy oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby, np. zakup w aptece odpowiednich środków przeciw wszawicy.

      Ulotka informacyjna dla rodziców na temat wszawicy: pedikuloza-wszawica.pdf

     • Narodowe czytanie 2019

     • W poniedziałek,  9 września na godzinie wychowawczej uczniowie klas IV-VIII razem ze swoimi nauczycielami przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji pt. Narodowe Czytanie. W tym roku  hasłem przewodnim były nowele polskie, dlatego też uczniowie posłuchali czytanej przez rówieśników i nauczycieli Katarynki Bolesława Prusa - jednej z ośmiu nowel zaproponowanych przez organizatorów akcji. Uczniowie wysłuchali przemówienia pary prezydenckiej, następnie odczytana została treść lektury. Na uważnych słuchaczy czekał słodki drobiazg.

     • Wyniki wyborów

     • Protokół z wyborów kandydata na patrona szkoły

      protokol_z_wyborow0001.pdf

      11 czerwca odbyły się wybory na patrona szkoły. Uczniowie, Rodzice oraz pracownicy szkoły oddawali głosy na cztrech kandydatów:

      1. Antoniego Abrahama,
      2. Królową Jadwigę,
      3. Janusza Korczaka,
      4. Macieja Płażyńskiego.

       

      Żaden z wyżej wymienionych osób nie uzyskał ponad 50% głosów, w związku z tym głosowanie nie wyłoniło patrona szkoły. Zgodnie z regulaminiem odbędzie się druga tura wyborów, którą zaplanowano na 14 czerwca 2019 r. (piątek) w godzinach 8.00 - 12.00. Do drugiej tury zakwalifikowano dwóch kandydatów, którzy zdobyli największą liczbę głosów: Janusza Korczaka (75 głosów) oraz św. Królową Jadwigę (58 głosów).

      Serdecznie zapraszamy całą społeczność lokalną do aktywnego udziału w wyborach.

     • Przerwa wakacyjna w przedszkolu

     • INFORMACJA DLA RODZICÓW

       

      Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach publicznych

      Gminy Parchowo w roku 2019

      (rok szkolny 2018/2019)

      Przedszkola publiczne Gminy Parchowo funkcjonują przez cały rok kalendarzowy, z przerwą wakacyjną określoną zarządzeniem Wójta Gminy Parchowo. Opieka w miesiącach wakacyjnych organizowana jest tylko dla tych dzieci, których oboje rodzice pracują i nie są w stanie zapewnić opieki lub wakacyjnego wypoczynku dla swoich dzieci.

      Dyrektor danego przedszkola, czynnego w okresie wakacyjnym, organizuje opiekę dla dzieci uczęszczających do tego przedszkola, jeżeli rodzice w wyznaczonym terminie zgłoszą takie zapotrzebowanie, a w miarę możliwości organizacyjnych, również dla dzieci z innego przedszkola, w uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola, które w danym okresie ma przerwę wakacyjną.

      Dyrektorzy wszystkich przedszkoli publicznych w terminie od 5 - do 14 czerwca 2019 r. przyjmują zgłoszenia od rodziców wychowanków, uczęszczających do danego przedszkola w roku szkolnym 2018/2019, na opiekę w miesiącach wakacyjnych.

      Wyznaczenie terminu na zgłoszenia jest niezbędne ze względów organizacyjnych, ponieważ dyrektor danego przedszkola musi dokonać oceny ile dzieci będzie mogło być przyjętych z innego przedszkola, które w danym okresie wakacyjnym będzie nieczynne oraz powiadomić dyrektora drugiego przedszkola, iloma wolnymi miejscami przedszkole będzie dysponowało w okresie dyżuru wakacyjnego.

      Rodzice dokonują zgłoszeń dzieci na miesiące wakacyjne tylko w przedszkolu, do którego dziecko uczęszcza w bieżącym roku szkolnym.

      Przedszkole pełniące dyżur w okresie wakacyjnym będzie mogło zapewnić opiekę dzieciom z przedszkola nieczynnego w liczbie nie większej, niż liczba dzieci, które obecnie uczęszczają do tego przedszkola, a w miesiącu dyżuru wakacyjnego nie będą korzystały z opieki przedszkolnej.

      W związku z powyższym wszyscy Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli Gminy Parchowo, w roku szkolnym 2018/2019 mają obowiązek:

      • Dokonać zgłoszenia na opiekę w miesiącach wakacyjnych w terminie 5 - 14 czerwca 2019 r. u dyrektora przedszkola, do którego dziecko obecnie uczęszcza. Druki zgłoszeniowe Rodzice otrzymają w swoich macierzystych przedszkolach.
      • Określić dokładny termin pobytu dziecka w przedszkolu w okresie, w którym przedszkole macierzyste dziecka pełni dyżur wakacyjny oraz określać dokładny termin pobytu dziecka w przypadku, gdy przedszkole macierzyste będzie miało przerwę wakacyjną, a rodzice nie mają możliwości zapewnienia w tym czasie swojemu dziecku żadnej formy opieki;

      W przypadku, gdy rodzice nie dokonają zgłoszenia na opiekę w okresie wakacyjnym, będą musieli sami zadbać o organizację opieki dla swojego dziecka. Objęcie dziecka opieką w przedszkolu będzie możliwe tylko w przypadku, gdy przedszkole będzie dysponowało jeszcze wolnym miejscem. 

       

      Poniżej zamieszczono wykaz dyżurów przedszkoli Gminy Parchowo w okresie wakacyjnym

       

      Zespół Szkół w Parchowie, Przedszkole Publiczne, ul. Kartuska 19A, tel. 59 8214467

       

      Dyżur: od 21.06.2019 r. do 26.07.2019 r.

      Przerwa: od 29.07.2019 r. do 30.08.2019 r.

       

      Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Nakli, ul. Szkolna 6, tel. 59 8231278

       

      Dyżur: od 29.07.2019 r. do 30.08.2019 r.

      Przerwa: od 21.06.2019 r. do 26.07.2019 r.

       

      karta zgłoszenia karta-zgloszenia-gm.Parchowo.doc