• Kalendarz adwentowy

     • Samorząd Uczniowski serdecznie zaprasza uczniów klas I-IV do wspólnej zabawy. Każdy z Was, w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, może odkrywać codziennie jedno okienko w kalendarzu adwentowym. Zadania tam umieszczone są rewelacyjne i gwarantuję, że będziecie zadowoleni z udziału w przedświątecznej zabawie. Zatem, do dzieła! Link do kalendarza: Kalendarz adwentowy na genial.ly

     • Samorząd Uczniowski zaprasza na e-andrzejki

     • W naszej szkole andrzejki obchodziliśmy co roku. To była taka nasza tradycja, którą kultywowaliśmy w wigilię imienin Andrzeja, bo któż nie chciał się dowiedzieć, jaka czeka go przyszłość? Nauczyciele wraz z uczniami przygotowywali wróżby, a później zawsze była tak bardzo wyczekiwana przez wszystkich dyskoteka. W tym roku, niestety, nie uda się zgromadzić uczniów na tanecznej imprezie, ale jeśli chodzi o wróżby, to samorząd uczniowski wraz z opiekunami proponuje alternatywne andrzejki on-line. Wszystkich chętnych zapraszamy do wirtualnej zabawy. Każdy ma szansę wywróżyć sobie przyszły zawód lub imię ukochanego bądź ukochanej. Kliknij i baw się dobrze! Link do wróżb: Genial.ly - Andrzejkowe wróżby

     • Pasowanie na ucznia

     • 30 października 2020 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W tym szczególnym dniu dzieci z klasy I zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniowskiego naszej szkoły. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektora Szkoły. Wydarzenie, choć skromne w związku z obecną sytuacją, było niezwykle ważne dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Dlatego też wszystkim pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych!

     • Spotkanie z fotografem

     • Dnia 28.10.2020 r. odwiedziła przedszkolaków pani Magdalena Kożyczkowska i opowiedziała dzieciom o swojej pasji i pracy jaką jest fotografia. Pani Magdalena zaprezentowała dzieciom profesjonalny aparat fotograficzny oraz obiektywy, którymi wykonuje zdjęcia. Najmłodsi bardzo chętnie słuchali opowieści pani fotograf, odpowiadali na zadawane pytania, a także mieli możliwość samodzielnego wykonania zdjecia. Pani Magdalena pokazała dzieciom różne rodzaje ujęć i perspektywy zdjęć, na zakończenie wizyty oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia. Było to bardzo interesujące spotkanie, które sprawiło dzieciom dużo radości. Zdjęcia ze spotkania są w szkolnym albumie fotograficznym.

     • Jesienne kompozycje w kl. I

     • Na zajęciach plastycznych uczniowie klasy I wykazali się talentem i przygotowali przepiękne jesienne kompozycje, które można obejrzeć w naszej szkolnej galerii zdjęć. Jak widać na zdjęciach, jesień mimo swojej  deszczowej aury potrafi być bardzo kreatywną porą roku.

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
      jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                        Wisława Szymborska

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy w naszej szkole 29 września. Akcja realizowana była w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom".

      Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej.

      Wyznaczonego dnia podczas trzeciej godziny lekcyjnej w każdej klasie rozpoczęło się głośne czytanie wybranej lektury. Czytali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Mamy nadzieję, że przeczytane fragmenty powieści zachęcą uczniów do sięgnięcia po całą książkę.

     • Zawieszenie zajęć stacjonarnych

     • Od 9 listopada br. uczniowie klas I -III przechodzą na naukę zdalną. Oznacza to, że od poniedziałku wszyscy uczniowie szkoły podstawowej, przynajmniej do 29 listopada, będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym. Nauka i opieka w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych pozostaje bez zmian. Oznacza to, iż nasze oddziały przedszkolne funcjonują na dotychczasowych zasadach.

      Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji w naszej placówce, uczeń będzie nauczany zdalnie, przebywając w jednej z klas budynku szkoły.

      Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoła  zapewnienia funkcjonowanie świetlicy szkolnej, w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.

      Nauczyciele realizujący nauczanie zdalne, zostają oddelegowani do pracy w domu z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań na terenie placówki. Rozwiązanie to ma, w ocenie resortu edukacji, przyczynić się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników na terenie placówki. W naszej szkole, poszczególni nauczyciele będą  realizować zajęcia (zdalnie), zgodnie z obowiązującym od 1 września tygodniowym rozkładem zajęć lekcyjnych.

      W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych, uczniowie mogą skorzystać z konsultacji  indywidualnych lub w małych grupach. Termin spotkań z poszczególnymi nauczycielami oraz z pedagogiem, uczniowie (lub Rodzice) ustalają osobiście, wykorzystując dostępne środki łączności (telefon, e-dziennik).

      W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dopuszcza się możliwość przeprowadzania olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.

       

       

       

     • Nowe zasady funkcjonowania szkół

     • Od poniedziałku (26 października) zwieszone zostają na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV – VIII. Oznacza to, że dla uczniów klas wymienionych wyżej, kształcenie odbywać się będzie zdalnie (zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość).

      Ponadto, rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 23 października 2020 r. zobowiązuje dyrektorów do zorganizowania nauczania w trybie stacjonarnym lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły dla uczniów, którzy z uwagi na niepełnosprawność lub warunki domowe nie są w stanie realizować nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Biorąc pod uwagę powyższe, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Nakli będą uczyć zdalnie nie ze swoich domów, lecz ze szkoły. Pedagog, logopeda i inni nauczyciele będą przebywać w szkole w godzinach pracy, czyli zgodnie ze swoim tygodniowym rozkładem zajęć lekcyjnych.

      Przypominam, iż w godzinach 8:00-16:00 istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.

      Przedszkola oraz klasy I-III szkoły podstawowej będą funkcjonować bez zmian.

     • Udział w akcji „SadziMY" las z Prezydentem

     • 18 września na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz odbyła się akcja sadzenia lasu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda. W akcji oprócz pracowników administracji publicznej, harcerzy, strażaków, pracowników Lasów Państwowych i innych wzięli też udział uczniowie naszej szkoły z klas siódmej i ósmej. Zdjęcia z tego wydarzenia znajdują się w galerii. 

      Zdjęcie ze strony: www.prezydent.pl

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • 15 września w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Kropki. Uczniowie z klas I-III świetnie się bawili przygotowując prace plastyczne z motywem kropek, a także zapoznali się z historią Vashti - dziewczynki, która odkryła swój talent. U najmłodszych dzień ten był połączony z Dniem Przedszkolaka, więc dodatkowo dzieci wzięły udział w zajęciach sportowych, różnorodnych grach i zabawach. Był to dzień pełen przygód i niezapomnianych wrażeń, szczegóły w naszej szkolnej galerii zdjęć.
       

     • Zbiórka dla Kuby (nakrętki i inne)

     • Zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej dla Kuby!

      Do piątku 18.09.2020 można przynosić nakrętki, płyty CD/DVD, oryginalne pojemniki po tonerach  i inne wymienione na plakacie przedmioty. Można je dostarczyć p. A. Michałek lub p. M. Błaszkowskiej.

      Pamiętaj! 

      Biorąc udział w akcji, pomagasz potrzebującej osobie!  :)

     • Powiat bytowski w strefie czerwonej

     • Od 19 września br. powiat bytowski objęty zostanie tzw. czerwoną strefą Covid-19. W związku z powyższym, od tego dnia obowiązywać będą na terenie powiatu (a także naszej szkoły) dodatkowe obostrzenia.

      Obostrzenia dotyczące naszej szkoły:

      1. ogranicza się do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wspólnych;

      2. wprowadza się obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia);

      3. wprowadza się obowiązek zachowania dystansu między pracownikami szkoły w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz);

      4. wprowadza się zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych;

      5. prowadzenie zajęć wychowania fizycznego organizować na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły (jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają);

      6. poszczególne oddziały klasowe korzystając z  przerw śródlekcyjnych, unikają kontaktu z innymi grupami;

      7. uczniowie ze zmniejszoną odpornością na choroby powinni zostać w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim).

     • Akcja "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję."

     • W piątek, 18 września odbędzie się w naszej szkole po raz kolejny akcja pt. "Sprzątania Świata". Edycja 2020 jest tym razem pod hasłem "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję." Na stronie naszaziemia.pl można przeczytać o szczegółach tegorocznej akcji.

      "W tym roku szczególną uwagę poświęcimy plastikowi. Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej, ale już teraz możemy zastanowić się, czy możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają.

      Znikoma też wydaje się wiedza ludzi na temat tego odpadu w ogóle, bo przecież nie chodzi o pozbycie się tego jakże cennego surowca, ale o jego prawidłowy recykling. W tym miejscu pojawia się temat prawidłowej segregacji plastiku.

      Problemowi plastiku, który przecież jest nie tylko w Polsce i nie tylko polski, będziemy chcieli poświęcić naszą uwagę w tegorocznej Akcji Sprzątanie świata – Polska."
      https://naszaziemia.pl/ssp2020/

     • Komunikat dotyczący spisu rolnego

     • Treść komunikatu:

      W całej Polsce właśnie rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny, który potrwa od 1 września do 30 listopada 2020 r.

      To jedyne pełne badanie rolnicze, które przeprowadzane jest co 10 lat we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dane ze spisu są wykorzystywane do tworzenia krajowej polityki rolnej i do kreowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej.

      Udział w spisie jest obowiązkowy i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne prowadzące działalność rolniczą.

      Podstawową i najwygodniejszą formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę http://spisrolny.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Każdy rolnik będzie mógł dokonać spisu w domu, na własnym urządzeniu mającym połączenie z Internetem. Rolnicy nie mający takiej możliwości, będą mogli skorzystać ze specjalnie do tego celu przygotowanego punktu spisowego w urzędzie gminy. W razie jakichkolwiek problemów można skontaktować się z infolinią statystyczną: 22 279 99 99. Po połączeniu się z numerem i wybraniu „1” uruchamia się infolinia spisowa. Można również wybrać opcję „Spisz się przez telefon” i połączyć się z rachmistrzem w celu przeprowadzenia spisu przez telefon.

      Jakie pytania usłyszą rolnicy w trakcie spisu?

      Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Wydaje się, że to dużo, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć każdego gospodarstwa rolnego. Pytania dotyczą m.in. powierzchni gruntów, zasiewów, o zwierzętach gospodarskich, budynkach, ciągnikach, ochronie roślin, nawozach, aktywności ekonomicznej. Dokładny zakres zbieranych informacji można odnaleźć na stronie http://spisrolny.gov.pl.

      Bezpieczeństwo danych

      Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane we wszystkich badaniach przez statystykę publiczną spełniają najwyższe standardy i zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji.

      Osoby wykonujące prace spisowe są prawnie zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.  Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisach dla innych niż podane celów jest zabronione, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

     • Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego – wspólny list szefów MEN, MI i GIS

     •  

       

      MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ              MINISTER INFRASTRUKTURY          GŁÓWNY INSPEKTOR SANITARNY                         

       

      Warszawa, 31 sierpnia 2020 r.

       

       

       

      Szanowni Państwo Dyrektorzy,

       

      przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Dokładamy wszelkich starań, aby szkoły i placówki funkcjonowały w tradycyjnej formule, a dzieci uczyły się razem ze swoimi rówieśnikami. Przygotowaliśmy odpowiednie wytyczne, które służą zapewnieniu w szkołach bezpiecznych warunków higienicznych. W stałym kontakcie są również dyrektorzy szkół, kuratorzy oświaty i państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni, co w sytuacji ewentualnego zagrożenia umożliwi podjęcie szybkich i stosownych działań.

       

      O bezpieczeństwo dzieci i młodzieży musimy zadbać także w drodze do i ze szkoły. Uczniowie, którzy korzystają z transportu publicznego, są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. Te same zasady bezpieczeństwa obowiązują także w przypadku dowozu dzieci do szkół organizowanego przez wiele gmin na terenie całego kraju. W osłonę ust i nosa powinni być również wyposażeni kierowcy szkolnych autobusów. Stosowne wytyczne sanitarne w tym zakresie zostały opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Główny Inspektoraty Sanitarny. Dołączamy je do listu.

       

      Jednocześnie prosimy, aby we współpracy z organami prowadzącymi zadbali Państwo
      o pakiet maseczek jednorazowych w każdym autobusie szkolnym. Z takich maseczek mogliby korzystać uczniowie, którzy w danym dniu nie będą posiadali własnej osłony nosa i ust. 

       

      W czasie epidemii szczególnie ważna jest współpraca i odpowiedzialne działanie,
      dlatego prosimy Państwa o przekazanie tych informacji oraz wytycznych rodzicom i opiekunom uczniów.

       

                  Z wyrazami szacunku

       

       

      Dariusz Piontkowski

      MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

      Andrzej Adamczyk

      MINISTER INFRASTRUKTURY

      Jarosław Pinkas

      GŁÓWNY INSPEKTOR SANITARNY

       

      Zasady bezpiecznego korzystania
      z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii
      SARS-CoV-2 w Polsce.

      Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury, 24.08.2020 r.

      Pasażer:

      1. Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
      2. Pasażer ma obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów.

      Kierowca i obsługa pojazdu:

      1. Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki, przyłbice). Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
      2. Kierujący pojazdem może  nie wpuścić  do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić  pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.
      3. Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.

      Przedsiębiorca:

      1.  Obłożenie miejsc w pojazdach musi być zgodne z aktualnymi przepisami prawnymi:
       1. 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – w ramach gminnych przewozów pasażerskich, komunikacji miejskiej, powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich i powiatowych przewozów pasażerskich w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 3, 4, 10 i 10a ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym i przewozów pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – wykonywanych wyłącznie w obszarze czerwonym,
       2. 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
      2. Ozonowanie pojazdu lub dezynfekcja z użyciem alternatywnej metody po zakończeniu przewozu każdego dnia.
      3. Regularne mycie i dezynfekcja, stosownie do potrzeb, powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie.
      4. W razie konieczności  zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
      5. W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do pojazdu i po jego opuszczeniu przez pasażerów.
      6. Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
      7. Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
      8. Aktualizowanie zasad w zależności od obowiązywania w danym powiecie strefy czerwonej lub żółtej.
      9. W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być, w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.
      10. Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości – stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Personel techniczny podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
      11. W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.
      12. W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby chorej z wyraźnymi objawami choroby, krew i wymioty) konieczne jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.

       

     • Organizacja rozpoczęcia nowego roku szkolnego

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 - 1 września, godz. 9.00. Każdej klasie przyporządkowano izbę lekcyjną: kl.I - 11, kl.II - 7, kl.III - 35, kl.IV - 10, kl.V - 3, kl.VI - 38, kl.VII - 6, kl.VIII - 30. Uczniowie poszczególnych klas przypisani są do danej izby lekcyjnej i nie przemieszczają się między salami (przemieszczają się nauczyciele). Po przyjściu do szkoły i skorzystaniu z szatni, udają się do przydzielonej sali i w niej pozostają pod opieką nauczyciela.

      Pierwszego września nie planuje się uroczystego rozpoczęcia nowego roku szkolnego tak, jak było to w latach ubiegłych. Na ten dzień zaplanowano zajęcia lekcyjne (5 godz. zajęć lekcyjnych). Pierwsza lekcja będzie z wychowawcą klasy, następne cztery według planu lekcji na wtorek. Zajęcia we wtorek zakończą się o godz. 12.10, gdyż jednostka lekcyjna trwać będzie 30 min.

      Rodziców przedszkola (3 grupy) zapraszam 1 września na wspólne spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w sali gimnastycznej o godz. 9.00 (z zachowaniem reżimu sanitarnego). W szkole obowiązują procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19, które umieszczone są Biuletynie Informacji Publicznej (bip.spnakla.pl) i z którymi NALEŻY się zapoznać (link poniżej).

       

     • List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego


     • Warszawa, 28 sierpnia 2020 r.

      Szanowni Państwo,

      Dyrektorzy i Nauczyciele,

      Drodzy Uczniowie i Rodzice,


      wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.


      Kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.


      Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.


      Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.


      Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.


      Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinno być także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
      z nowych technologii.


      Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu – 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.


      Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.


      U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze. Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.      Z wyrazami szacunku      Dariusz Piontkowski

      Minister Edukacji Narodowej

    • Rok szkolny 2019/2020 dobiegł końca
     • Rok szkolny 2019/2020 dobiegł końca

     • Rok szkolny 2019/2020 właśnie dobiegł końca. Wszyscy uczniowie uzyskali pozytywne wyniki w nauce i mimo utrudnień związanych z pandemią starali się sukcesywnie zdobywać nową wiedzę. Gratulujemy wytrwałości i dziękujemy za zaangażowanie!

      Najlepsze wyniki z poszczególnych klas uzyskali: 

      Kl. I

      1. Zuzanna Konkol

      2. Alan Zaborowski

      3. Piotr Jażdżewski

      4. Kamil Kuczkowski

      5. Przemysław Komenda

      6. Milena Windorpska

      Kl. II

      1. Zofia Różek

      2. Marta Braun

      3. Alicja Gowin

      4. Igor Pankowiak

      5. Paweł Krefft

      6. Kacper Żmuda

      7. Kamila Winczewska

      8. Jakub Waldowski

      9. Tomasz Gierszewski

      Kl. III

      1. Szymon Kuczkowski

      2. Liwia Rutkowska-Lipińska

      3. Szymon Skiera

      4. Julia Werra

      5. Nikola Węsierska-Tesen

      6. Filip Nitkowski-Maciejewski

      Kl. IV 

      1. Emilia Sadowska - 5,31

      2. Julia Zblewska - 5,31

      3. Jan Pawłowski - 5,15

      4. Dawid Skierka - 4,77

      Kl. V 

      1. Maja Konkol - 5,56

      2. Martyna Lubecka - 5,50

      3. Michalina Adamska - 5,44

      4. Anna Hinz - 5,44

      5. Maja Kobiella - 5,38

      6. Martyna Biłanicz - 5,19

      7. Radosław Stark - 5,13

      8. Dominik Windorpski - 5,13

      9. Klaudia Błaszkowska - 4,94

      10. Marta Żmuda - 4,63

      Kl. VI

      1. Julia Komenda - 5,13

      2. Wojciech Kowalka - 4,81

      Kl. VII

      1. Anna Słomińska - 5,53

      2.Paulina Biłanicz - 4,87

      3. Aleksandra Jakubek - 4,80

      4. Błażej Komarzański - 4,80

      Kl. VIII

      1. Kuczkowska Anna - 5,68

      2. Jakubek Celina - 5,41

      3. Gowin Wiktoria - 4,90

      4. Smentoch Adriana - 4,89

      5. Peplińska Martyna  - 4,77

       

      Raz jeszcze gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów! Życzymy też wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji pełnych uśmiechu i przygód. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

      Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Nakli

       

     • List Ministra Edukacji Narodowej z okazji zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych

     •  

      Warszawa, 24 czerwca 2020 r.

       

       

       

       

      Szanowni Państwo,

      Dyrektorzy i Nauczyciele,

      Uczniowie i Rodzice,

       

       

      wkrótce rozpoczniemy wakacje – oczekiwany przez wszystkich czas letniego wypoczynku i  wytchnienia od codziennych obowiązków. Pod wieloma względami tegoroczne wakacje będą różnić się od tych, które znamy, podobnie jak inny niż poprzednie był rok szkolny 2019/2020.

       

      Aby ograniczyć niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa,
      w połowie marca zdecydowaliśmy o zawieszeniu tradycyjnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przygotowaliśmy jednocześnie odpowiednie rozwiązania prawne, które umożliwiły organizację kształcenia na odległość.

       

      Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem. Od dyrektorów szkół wymagało zupełnie nowej organizacji pracy, a od nauczycieli kreatywności oraz wykorzystania innych niż dotychczas metod dydaktycznych. Z kolei uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Potrzebne było również wsparcie ze strony rodziców oraz ich współpraca ze szkołą.

       

      Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób, na wszystkich szczeblach systemu edukacji, w zdecydowanej większości szkół nauka na odległość przebiegała sprawnie i bez większych problemów. Wszystkim tym, którzy przez wiele tygodni z entuzjazmem, zapałem
      i poświęceniem wykonywali swoje obowiązki, przekazuję wyrazy szacunku i uznania. 

       

      Dziękuję dyrektorom szkół za zorganizowanie pracy w zupełnie nowych warunkach
      i wspieranie nauczycieli. Słowa uznania kieruję do wszystkich pedagogów, wyrażając wdzięczność za pełne zaangażowania oraz profesjonalne podejście do nowych wyzwań zawodowych.

       

      Dziękuję także uczniom za otwartość na nowe sposoby przekazywania wiedzy, a rodzicom za okazaną pomoc. W tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich dzieci, motywując
      je do pracy i wspierając w nauce na odległość.

       

      Zawieszenie zajęć i kształcenie na odległość to niecodzienna i trudna sytuacja,
      w szczególności dla uczniów pozbawionych bezpośredniego kontaktu z nauczycielami
      i rówieśnikami. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy czerpać z niej naukę oraz doświadczenie na przyszłość. Nowe narzędzia, metody pracy i komunikacji, a także umiejętności i kompetencje wypracowane podczas nauki zdalnej pozostaną z nami na dłużej i z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane w procesie nauczania i uczenia się. 

       

      Przygotowujemy się do nowego roku szkolnego. Chcemy, aby we wrześniu uczniowie i nauczyciele wrócili do szkół w normalnym, stacjonarnym trybie. Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które rodzą się w szkolnych murach.

       

      Życzę spokojnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Chciałbym,
      aby zbliżające się wakacje pozwoliły na odpoczynek od codziennych obowiązków i dały energię oraz inspirację do pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.

       

      Spokojnych i bezpiecznych wakacji!

       

       

      Z serdecznymi pozdrowieniami

      Dariusz Piontkowski

      Minister Edukacji Narodowej