Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" dotyczącego wspierania w latach 2021-2025 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów oraz promocje i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, po złożeniu wniosku do organu prowadzącego, Biblioteka Szkoły Podstawowej w Nakli otrzymała w listopadzie 2021 roku środki finansowe w wysokości 5000 zł na zakup książek (z tego wkład własny organu prowadzącego 1000 zł).
Z otrzymanych środków zakupiono 265 woluminów.
Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka szkolna została doposażona w lektury szkolne, które stanowią 13,0% zakupionych książek. Są to min. .Oskar i pani Róża" (Eric-Emmanuel Schmitt), "Quo vadis" (Henryk Sienkiewicz), "O psie, który jeździł koleją" (Roman Pisarski), "Plastusiowy pamiętnik" (Maria Kownacka), "Jacek, Wacek i Pankracek" ( Mira Jaworczakowa), "Kamienie na szaniec" (Aleksander Kamiński).
Największym zainteresowaniem cieszą się nowości wydawnicze: "Piaskowy Wilk" (Asa Lind), "Twardy orzech do zgryzienia" (Renata Piątkowska), "Ronaldo Chłopiec, który wiedział czego chce" (Yvette Żółtowska-Darska), "Dziennik Cwaniaczka Zrób to sam" (Jeff Kinney), "Felix, Net i Nika" oraz "Pałac Snów" (Rafał Kosik), "Lalani z dalekich mórz" (Erin Entrada Kelly), "Biblia Komiks" (Cook C Dawid ), "Arystoteles głód wiedzy" (Jordi Bayarri), "Wielka Księga Uczuć" (Grzegorz Kasdepke), "Einstein Przeskok kwantowy" (Jordi Bayarri), "Jesteś kimś więcej niż myślisz" (Lisa M. Schab).
Z zakupionych książek korzysta 103 uczniów, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Pierwszym z działań, które zostało wykonane w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" było sporządzenie harmonogramu prac oraz podanie terminów wykonania poszczególnych zadań. Przystępując do programu szkoła zobowiązana była do spełnienia następujących wymogów zawartych w rozporządzeniu:
1. Opiniowanie zakupu książek przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.
2. Współpraca z bibliotekami publicznymi w zakresie planowania zakupów książek oraz wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo.
3. Realizacja działań promujących czytelnictwo.
4. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów.
5. Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.Praca nad zadaniami jest w fazie realizacji.