• Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach Gminy Parchowo

     • INFORMACJA DLA RODZICÓW

      Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

      Gminy Parchowo w roku 2022

      (rok szkolny 2021/2022)

      Przedszkola publiczne Gminy Parchowo funkcjonują przez cały rok kalendarzowy, z przerwą wakacyjną określoną zarządzeniem Wójta Gminy Parchowo (zarządzenie nr 17.2022 z dnia 27 stycznia 2022 r.). Opieka w miesiącach wakacyjnych organizowana jest tylko dla tych dzieci, których oboje rodzice pracują i nie są w stanie zapewnić opieki lub wakacyjnego wypoczynku dla swoich dzieci.

      Dyrektor danego przedszkola, czynnego w okresie wakacyjnym, organizuje opiekę dla dzieci uczęszczających do tego przedszkola, jeżeli rodzice w wyznaczonym terminie zgłoszą takie zapotrzebowanie, a w miarę możliwości organizacyjnych, również dla dzieci z innego przedszkola, w uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola, które w danym okresie ma przerwę wakacyjną.

      Dyrektorzy wszystkich przedszkoli publicznych w terminie od 6 - do 17 czerwca 2022 r. przyjmują zgłoszenia od rodziców wychowanków, uczęszczających do danego przedszkola w roku szkolnym 2021/2022, na opiekę w miesiącach wakacyjnych.

       Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli Gminy Parchowo, w roku szkolnym 2021/2022 mają obowiązek:

      • Dokonać zgłoszenia na opiekę w miesiącach wakacyjnych w terminie 6 - 17 czerwca 2022 r. u dyrektora przedszkola, do którego dziecko obecnie uczęszcza. Druki zgłoszeniowe Rodzice otrzymają w swoich macierzystych przedszkolach.
      • Określić dokładny termin pobytu dziecka w przedszkolu w okresie, w którym przedszkole macierzyste dziecka pełni dyżur wakacyjny oraz określać dokładny termin pobytu dziecka w przypadku, gdy przedszkole macierzyste będzie miało przerwę wakacyjną, a rodzice nie mają możliwości zapewnienia w tym czasie swojemu dziecku żadnej formy opieki.

      Karta zgłoszenia do przedszkola w okresie wakacyjnym karta_zgloszenia_do_przedszkola.doc

       

      Poniżej zamieszczono wykaz dyżurów przedszkoli Gminy Parchowo w okresie wakacyjnym:

      Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Nakli, ul. Szkolna 6, tel. 59 8231278

      Dyżur: od 27.06.2022 r. do 29.07.2022 r.

      Przerwa: od 01.08.2022 r. do 31.07.2022 r.

      Zespół Szkół w Parchowie, Przedszkole Publiczne, ul. Kartuska 19A, tel. 59 8214467

      Dyżur: od 01.08.2022 r. do 31.08.2022 r.

      Przerwa: od 27.06.2022 r. do 29.07.2022 r.

     • Laureat i finalista XXI Ligi Matematycznej

     • Coroczny ogólnopolski konkurs "Liga Matematyczna" został rozstrzygnięty. Uczestniczyło w nim 646 uczniów, w tym 284 z klas IV, V i VI szkoły podstawowej. Trzeba było wykazać się rewelacyjną wiedzą z matematyki i przez cały rok szkolny sumiennie rozwiązywać zadania, aby mieć szansę na zdobycie zaszczytnego miejsca. Jeden z uczniów naszej szkoły - Szymon Kuczkowski (kl. 5) podjął matematyczne wyzwanie i dzięki swojej solidnej pracy zdobył tytuł finalisty i laureata. Rozdanie nagród i dyplomów odbyło się 19 maja 2022 r. w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

     • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

     • Na przełomie maja i czerwca obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to cykliczna akcja będąca rodzajem dorocznego święta czytelniczego w Polsce. Czytanie książek to niewątpliwie znakomity sposób na umysłowy i emocjonalny rozwój dzieci i młodzieży. Czytajmy więc pociechom regularnie i sami dawajmy im przykład, bo dzieci działają przez naśladowanie. A kogo najchętniej będą naśladować, jak nie rodzica. Skoro chcemy, by uczniowie czytali, pokazujmy im, że my też nie stronimy od książek. Pamiętaj rodzicu, czytaj dziecku 10 minut dziennie codziennie! W tym roku hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom jest: "Polscy autorzy dla klimatu!". Pani bibliotekarka Renata Gańska we współpracy z polonistką Anną Tota w miniony piątek zorganizowały spotkanie z uczniami, prezentując zasoby biblioteki, zachęcając do wypożyczania książek polskich autorów, ale nie tylko.

      Ósmoklasiści i wybrani nauczyciele przeczytali fragmenty kilku  wartościowych książek dzieciom, by zachęcić ich do zostania przyjacielem biblioteki. W naszej szkole w tym roku szkolnym biblioteka została zaopatrzona w wiele ciekawych tytułów zarówno z klasyki, jak i z nowości wydawniczych. Zapraszamy do korzystania!

     • Etap powiatowy konkursu "Rodnô Mòwa"

     • Do eliminacji powiatowych 51. Konkursu Recytatorskiego "Rodnô Mòwa" jako reprezentantki Gminy Parchowo przystąpiły Natalia Lipska z kl. 2 oraz Martyna Lubecka z kl. 7. Miło nam poinformować, że Natalia zajęła 1 miejsce, a Martyna zdobyła wyróżnienie w swoich kategoriach wiekowych. Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy, statuetkę, bon podarunkowy oraz słodycze. Pierwsze miejsce zdobyte przez Natalię jest przepustką do wzięcia udziału w finale wojewódzkim tegoż konkursu, który odbędzie się w czerwcu. Serdecznie gratulujemy! 🙂

     • "Pani Twardowska" w wykonaniu klasy IV

     • Piątego maja uczniowie klasy 4 zaprezentowali zgromadzonej widowni przedstawienie pt. "Pani Twardowska". Spektakl jest oparty na balladzie Adama Mickiewicza. Widownia, czyli uczniowe klas 5 i 6 z zaciekawieniem obejrzeli przygotowane przedstawienie, a aktorzy - debiutanci doskonale poradzi sobie z wyzwaniem i tremą.

     • Konkurs "Ptaki i ptaszki polne"

     • 12 maja w auli Zespołu Szkół w Parchowie odbyły się eliminacje gminne 52. Konkursu Recytatorskiego „Ptaki i Ptaszki Polne”. Komisja w składzie: Aleksandra Michałek, Mirosława Kurek i Jarosława Pyrcha wysłuchała łącznie 106 wykonawców w czterech kategoriach wiekowych. W kategorii II (klasy IV – VI) pierwsze miejsce zajęła uczennica Zofia Różek, drugie Natalia Lubecka. W kategorii III (klasy VII - VIII) trzecie miejsce zdobyła Michalina Adamska. Laureaci eliminacji gminnych awansowali do finału regionalnego, który odbędzie się w dniach 6-8 czerwca 2022 r.  Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy! 

     • Udział w akcji „Łączą nas drzewa”

     • Uczniowie i uczennice klasy 7 razem z wychowawcą p. Bożeną Wajs oraz p. Ireną Wolską uczestniczyli w sadzeniu lasu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Lasy Państwowe w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej pod nazwą „Łączą nas drzewa”. Nadleśnictwo Lipusz zaprosiło do udziału w niej szkoły podstawowe od lat współpracujące z Nadleśnictwem. Sadzenie odbyło się 5 maja 2022 r. o godzinie 9:30 w pobliżu miejscowości Sylczno. Klasa siódma razem z nauczycielkami spisała się na medal! Dzięki wspólnemu wysiłkowi za parę lat na pustym miejscu pojawi się piękny las, który stanie się domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt. 

     • Pierwsze miejsca w konkursie "Rodnô Mòwa"

     • Z radością informujemy, że uczennice naszej szkoły: Natalia Lipska z kl. 2 i Martyna Lubecka z kl. 7 zajęły 1 miejsca w swoich kategoriach wiekowych na etapie gminnym 51. Konkursu Recytatorskiego "Rodnô Mòwa"  i będą reprezentować Gminę Parchowo w eliminacjach powiatowych. W nagrodę otrzymały piękne dyplomy, bony podarunkowe oraz słodycze. 
      Gratulujemy sukcesu!

     • Wiosenne Biegi Przełajowe w Lipnicy

     • Dnia 23 kwietnia 2022 r. w Lipnicy odbyły się Wiosenne Biegi Przełajowe zaliczane do Rocznej Edycji "Cross Festival". Tym razem dopisała piękna, słoneczna pogoda. Po zaciętej walce w bardzo licznie obstawionych biegach nasi zawodnicy zdobyli bardzo dobre lokaty.  Wielkie gratulacje! Poniżej znajduje się krótka fotorelacja z biegów.