• Pedagog szkolny

    • Aktualnie wszyscy zmagamy się z kryzysem środowiskowym - pandemią, która wpływa na całe społeczeństwo, i z którą człowiek musi się mierzyć. Informacje o nowych przypadkach zakażenia rozpowszechniają się szybko, pojawiają się nowe obostrzenia oraz zalecenia. Każdy inaczej radzi sobie w obecnej sytuacji. Emocje, które możesz odczuwać mogą być skrajnie różne, ale najczęściej pojawić się może  niepokój, nadmierny stres, napięcie czy lęk. Jest to normalne i jak najbardziej naturalne. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, dzięki którym możesz lepiej radzić sobie w obecnej sytuacji.

     Ogólne zalecenia w okresie pandemii:

     1. Kontakty społeczne są istotne dla naszego samopoczucia – bądź w kontakcie ze swoją rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Pomogą Ci w tym wszelkie formy kontaktu zdalnego: telefon, komunikatory i serwisy społecznościowe.

     2. Wprowadź lub utrzymuj strukturę dnia. Zachowuj porządek dnia i nocy.

     3. Stosuj się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, dotyczących zasad higieny. Pomoże Ci to dodatkowo utrzymać poczucie kontroli, a to pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

     4. Postaraj się nie śledzić stale informacji i nowych doniesień w sprawie wirusa. Wystarczy jeśli raz dziennie sprawdzisz wiadomości.

     5. Znajdź swoje indywidualne sposoby na zrelaksowanie się, to co zwykle pomaga Ci się odstresować. Może to być np. joga, oglądanie ulubionego serialu czy domowe SPA.

     6. Rozwijaj swoje pasję i spędzaj wolny czas, w sposób który lubisz. Może to właśnie teraz odnajdziesz nowe hobby.

     7. Dbaj o zdrowe odżywianie i pozostań aktywny fizycznie (spacer, ćwiczenia)

     8. Jeśli pracujesz zdalnie to znajdź równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Postaraj się wyznaczyć granice między przestrzenią domową, a służbową oraz ustalić harmonogram pracy.


     Na podstawie: https://wsparciewgdansku.pl/wsparcie-w-czasie-pandemii/