• O bibliotece

• Biblioteka szkolna mieści się w sali nr 4. Jest pracownią służącą m.in. do udostępniania książek i innych źródeł informacji. Jest też miejscem rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania nawyku czytania i uczenia się. Tutaj odbywają się też zajęcia dydaktyczne, podczas których wykorzystuje się zgromadzone zbiory biblioteczne.

Z biblioteki mogą korzystać nie tylko uczniowie, lecz również nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice. Zasady korzystania ze zbiorów oraz prawa i obowiązki czytelników określa regulamin biblioteki a zadania plan pracy biblioteki szkolnej.

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI I CZYTELNI

WYPOŻYCZALNIA KSIĄŻEK

• Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.

• Jednorazowo można mieć wypożyczone 3 książki: lektury na okres 2 tygodni, pozostałe książki na okres 1 miesiąca.

• W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych książek z podaniem terminu ich zwrotu.

• Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień można przynieść książkę i prosić o wydłużenie terminu zwrotu. Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję.

• Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.

• Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń, aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.

• W przypadkach zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.

• Wychowawcy klas w porozumieniu z nauczycielem bibliotekarzem dbają o to, aby uczniowie zwrócili do biblioteki wypożyczone książki.

• Na 2 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego, każdy czytelnik ma obowiązek rozliczenia się z biblioteką, czyli musi zwrócić wypożyczone książki.

CZYTELNIA

• W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.

• Z księgozbioru podręcznego i czasopism można korzystać tylko na miejscu, nie wynosząc ich poza czytelnię.

• Czytelnik ma wolny dostęp do czasopism. Z księgozbioru podręcznego korzysta za pośrednictwem bibliotekarza.

• Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić czytane książki bibliotekarzowi.

• W czytelni obowiązuje cisza.

• W czytelni nie wolno spożywać posiłków.

• Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych w niej zajęć dydaktycznych.

Więcej informacji znajduje się w dokumentach poniżej:

Regulamin biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej w Nakli

Plan pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2020/2021

Zapraszamy do naszej biblioteki i zachęcamy do czytania!