• 10 przykazań rodzica

• Dziesięć przykazań rodzica

1. Pamiętaj, że dzieci nie są "twoje". To bardzo trudna prawda, która najczęściej dociera do nas zbyt późno. Zwykle traktujemy swoje dzieci jak kolejny element naszego dobytku, coś, co do nas należy i co wobec tego winno nam bezwzględne posłuszeństwo. Pamiętać należy, że to odrębne ludzkie osoby, wolne i posiadające własną godność. Mają swoje ambicje, swoje planyna życie. Swoje - nie twoje.

2. Każde ze swych dzieci traktuj indywidualnie. Dziecko jest osobą, a zatem istotą "osobną", indywidualną, jedyną w swoim rodzaju. Każde ma prawo do naszej uwagi (osobnej), naszego czasu (poświęconego tylko jemu), naszej miłości (nie takiej samej, ale tak samo wielkiej).

3. Dawaj dzieciom odczuć, że są dla ciebie ważne. Miłość niby rozumie się sama przez się, ale to bardzo ryzykowne założenie. Lepiej zbyt często mówić dzieciom, że się je kocha, niż robić to za rzadko.

4. Miej klarowny system wartości. To ważne. Rodzic, który sam nie poświęcił wystarczająco dużo uwagi swojemu systemowi wartości, nie będzie wiedział, co właściwie chce przekazać swoim dzieciom.

5. Nigdy nie kłam. Jeśli nie możesz czegoś dzieciom powiedzieć, powiedz, że nie możesz. Ale nie kłam. Po pierwsze, one i tak wyczuwają to na kilometr, a po drugie, jak sam kłamiąc, chcesz je nauczyć prawdomówności?

6. Jeśli głosisz jakieś zasady, żyj z nimi w zgodzie. Nie ma nic gorszego niż mówić jedno, a robić drugie. Z drugiej strony, przykład własny więcej może zdziałać niż najdłuższe i najbardziej płomienne kazania.

7. Bądź konsekwentny. Jeśli wprowadzasz jakieś zasady, musisz się ich trzymać. Wbrew pozorom, dzieci, zwłaszcza te młodsze, potrzebują, by im wyznaczać granice i ich strzec. Beztego czują się niepewnie.

8. Bądź elastyczny. Brzmi jak sprzeczność, ale życie to nie koszary i czasem warto odstąpić od zasad.

9. Słuchaj uważnie tego, co mówią dzieci. Po pierwsze, nie jesteś nieomylny, a po drugie, możesz się wiele od nich nauczyć.

10. Zawsze odpowiadaj na pytania. Bywają trudne i niewygodne, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.